Nakiti Olana Ucuz Ev Fırsatı Çıktı

Nakiti Olana Ucuz Ev Fırsatı Çıktı

Fiyat yükselir beklentisiyle seçimlerden önce spekülatif konut yatırımı yapan yatırımcılar hüsrana uğradı. Çok sayıda konut alan yatırımcılar durgunluk bitmeyince alış fiyatının da altına satışa çıkardı.Gayrimenkul piyasasının son bir yılda durgunluğa girmesi en çok büyük bireysel yatırımcıları vurdu. Bir seferde 10-15 daire alan ve fiyatın artmasını bekleyen yatırımcılar ev satışları azaldığı için bugünlerde sıkıntıya girdiler. Her ay ev başına en az bin 500 YTL taksit ödeyen yatırımcılar evleri satamayınca sıkıntıya girdi.

Bu nedenle de ellerindeki evleri 4-5 ay öncesi fiyatlarla satmaya başladılar. 200 bin-300 bin YTL'lik evleri 150-170 bin YTL'den satan yatırımcılar önce bu tür fiyatları yakın çevrelerine öneriyorlar. Ardından da cebinde parası olup da ilanlara göz atan alıcılara sıra geliyor.

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş `Daha önce dediğimiz gibi ev fiyatları önemli oranda düştü. Şu anda piyasada bir durgunluk var. Bu nedenle de cebinde parası olan emlak sektöründe kral muamelesi görüyor' diye konuştu.

İYİ PAZAR ARAŞTIRMASI YAPIN

Ateş, bu tarz evlere ulaşabilmek için site inşaatlarını dolaşmanın gerektiğini belirterek `Bölgedeki emlak ofislerine sık sık gitmek gerekiyor. Her an yeni bir fırsat çıkabiliyor' dedi. Emlak satışlarının iyi olduğu dönemlerde başlangıç aşamasındaki projelerden konut alıp bir-iki ayda değer kazandıktan sonra satanların çok olduğunu söyleyen Ateş `Bir dönem bu bir ticaret yolu bile olmuştu. Ama artık bu ticaretin de sonuna gelindi' dedi. Emlak piyasasındaki durgunluğun en önemli nedenlerinden birisinin kredi oranlarının beklenildiği kadar düşmemesine bağlayan Ateş, diğer bir nedenin ise inşaat sektörünün disiplinsiz büyümesi olduğunu söyledi.

EMLAK KÖPÜĞÜ BİTİYOR

Herkesin inşaat işine girdiğini, emlak sektöründe `son 10 yılın en büyük arzının bulunduğunu söyleyen Sabri Ateş `İstanbul'da konut fazlası var. Toplam 250 bin konut satışta' dedi. Yakında emlaktaki köpüğün ineceğini söyleyen Ateş `Zaten son dönemde spot piyasada yaşanan indirimler sürecin başladığını gösteriyor' diye konuştu.

Ateş `Türkiye genelindeki konut furyası İstanbul'da kendini daha çok hissettiriyor. Bir dönem herkes konut kredisi alıp evlere hücum ederken şimdi piyasa durdu. Kimse ev almak istemiyor. Bu nedenle de yapılan evlerin önemli bir bölümü satılmadan bekliyor. Ödemeye sıkışan müteahhitler ve bireysel alıcılar büyük çaplı indirime razı oluyorlar' dedi.

EMLAK STATÜ GÖSTERGESİ OLDU

Orta gelirli ailelerin yemeden-içmeden konut almalarının altında yatan nedenin `sınıf atlama' kaygısı olduğunu söyleyen İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş `Karı-koca iki kişi çalışıp yemeden içmeden pahalı konut alabiliyorlar. Bu insanlar site içinde, lüks sayılabilecek konutlarda yaşayarak daha iyi hissediyor. Toplumdaki yerlerinin yükseldiğini düşünüyorlar' dedi. Müteahhitlerin de bu nedenle havuzlu, güvenlikli projeler yaptıklarını söyleyen Ateş `Konut fiyatlarındaki köpüğün bir nedeni de bu. Bir projeye gereksiz yere İtalyan mutfak, ithal asansör koyarsanız lüks oluyor. Fiyatlar da bu nedenle yükseliyor' dedi.

İbrahim Acar / Star