Ocak ayında kiralar ne kadar artacak?

Ocak ayında kiralar ne kadar artacak?Mesken kiralamalarında kiracıya yapılacak zam hesabında enflasyon oranlarından ÜFE'nin bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı kullanılıyor. Peki, Ocak ayında kiralar ne kadar artacak? İşte kira zam oranları..


Ocak ayında kiralar ne kadar artacak?

Kira sözleşmelerinin yenilenmesi durumunda kiracıya yapılacak zam, kanun gereğince dönemin enflasyon oranlarından yüksek olamıyor. Ancak bu uygulama yalnız mesken kiralamalarında geçerli oluyor. İşyeri kiralamalarında ise sözleşme serbestisi uygulanıyor.


Mesken kiralamalarında enflasyon oranlarından ÜFE'nin bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı kullanılıyor.


ÜFE, belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurt içine satışa konu olan ürünlerin üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişimlerini ölçen fiyat endeksi olarak tanımlanıyor.


Aralık 2014 dönemine ait enflasyon oranları, 5 Ocak 2015 tarihinde açıklandı. Peki, Ocak ayında kiralar ne kadar artacak?


Açıklanan verilere göre, Ocak ayında kiralar bir önceki yılın aynı ayına göre %6,36 oranında artacak.


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %0,76 düştü


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2014 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %0,76 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,36 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %6,36 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %10,25 artış gösterdi.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %1,55 düşüş, imalat sanayi sektöründe %0,52 düşüş, elektrik ve gaz sektöründe %2,92 düşüş ve su sektöründe %0,17 artış olarak gerçekleşti.


En yüksek aylık artış deri ve ilgili ürünlerde gerçekleşti


Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; deri ve ilgili ürünler (%2,40), diğer ulaşım araçları (%2,39), diğer mamul eşyalar (%2,37) alt sektörleridir. Buna karşılık kok ve rafine petrol ürünleri (%-14,89), ham petrol ve doğal gaz (%-8,65) ve elektrik, gaz üretim ve dağıtımı (%-2,92) bir ay önceye göre endekslerin en fazla gerilediği alt sektörler oldu.


Ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malında gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2014 yılı Aralık ayında en yüksek aylık artış dayanıklı tüketim mallarında ve en yüksek yıllık artış dayanıksız tüketim mallarında gerçekleşti.


Kira zammı nasıl hesaplanır?


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com