Ofis hayatında dönüşüm başladı! 5 gün ofis yok!

Ofis hayatında dönüşüm başladı! 5 gün ofis yok! Ofis hayatında dönüşüm başladı! 5 gün ofis yok!

Koronavirüs sonrası çok sayıda çalışan işini eve taşıdı. Uzmanlar ofis hayatında dönüşümün başladığını söylüyor. Peki bundan sonra ne olacak? İşte merak edilenler...Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs hayatın her alanında etkisini gösteriyor. Artık hepimiz yeni koşullara göre yaşamaya başlayacağız. Uzmanlara göre salgının köklü değikliğe yol açacağı alanlardan biri de ofisler olacak. Geçtiğimiz günlerde Twitter CEO’su Jack Dorsey, çalışanlarına salgının ardından, kısıtlamalar kalktıktan sonra bile süresiz olarak uzaktan çalışabileceklerinden bahsetti.

Pandemi bitse de uzaktan çalışacağız

İngiliz Barclay bankasının CEO’su Jes Staley, “7 bin kişiyi bir binada toplama uygulaması geçmişte kalmış olabilir” yorumunda bulundu. İşte ofis konusunda uzman isimlerin yorumları: ''Türkiye’de iş hayatı nasıl değişecek?

PAYLAŞIM MODELİ

Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre, Gayrimenkul, perakende ve ofis sektörünün deneyimli isimlerinden Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, ofis kullanımında ciddi değişiklikler meydana geleceğini açıkladı. Paylaşımlı ofislerin öne çıkacağından bahseden Alkaş, “Tek bir binada çalışmak yerine şehrin birkaç noktasında kullanıma göre ödeme yapılan paylaşımlı ofisler öne çıkacak. Çalışanlar yürüyerek gidecek ve ihtiyaç durumunda kullanacak. Teknolojinin yardımıyla evden çalışma devam ederken, ortak çalışma alanları da sürece destek olacak” şeklinde konuştu.

5 GÜN OFİS YOK

 

Uzaktan çalışma modelinin Türkiye’de çok ağır ilerlediğini, salgının bu süreci hızlandırdığını belirten ticari gayrimenkul danışmanlık pazarında faaliyette bulunan Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden, “Şu an akıllarda 2 soru var; Biri ofiste sosyal mesafe nasıl sağlanır, ikincisi de çalışan ofis gelirken enfekte olur mu? Ofiste sosyal mesafe korunursa mevcut çalışanların en fazla 4’te 1’i yer bulabilir. Ek alan gerekir ama bu şu an birçok firma için mümkün değil. Firmalar buna formül arıyor. O nedenle haftada birkaç gün evden çalışacağımız kesin. Bir de firmalar tek büyük bir merkez bina yerine şehrin birkaç noktasında ofisler kiralayabilir. Böylece çalışan trafikte risk almaz. Özetle ofislerde bir dönüşüm başladı. Her iş kolu kendi ihtiyacına göre bir model uygulayacak. Ama görünen o ki artık haftada 5 gün ofiste olmayacağız” diye konuştu. Gönden, firmalara sosyal mesafeye uyum projeleri üretme içerisinde olduğunu ekledi.

ÇALIŞAN YURTLARI GÜNDEME GELECEK

Dünyada örnekleri bulunan‘çalışan yurtlarının’ bu dönemde Türkiye için önemli bir seçenek olacağını belirterek, “Ofisim Maslak’ta ama Pendik’ten Beylikdüzü’nden gelen çalışan var. Bu kişiler günde 3 saat yolda. Onun yerine haftanın belli günleri çalışanlara merkezi noktalarda konaklama imkanı sağlanabilir. Salgının bulaş riskini azaltacak bu alternatif şehir trafiğini de rahatlatır” dedi.

SANAL OFİSLERE TALEP 7 KAT ARTTI

Salgın sonrası sanal ofislere de talebin artacağı belirtiliyor. Sanal ofisler, sürekli olarak size ait bir ofisiniz olmadığı halde yasal adres, iletişim ve sekreterlik hizmetlerinin sunulması anlamına geliyor. Firmalar sanal ofis alımlarında paketlerine toplantı salonlarını saatlik olarak ekleyerek kurumsal kimliklerini de koruyor.

Pandemi bitse de uzaktan çalışacağız

 

Endless Offices Genel Müdürü Gökmen Özdemir, “Tüm sektörlerde yaşanan durağanlık ve ofislere gidilmemesi sanal ofislere olan talebi 7 katına çıkardı. Yaşanan bu dijital dönüşüm, 2020’de çalışma şekillerinin değiştiğini gösteren büyük bir adım. İlerleyen aylarda bu talebin 10 katına çıkacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Kira ve aidat ödemek istemeyen şirketler evden çalışıyor!

İstanbul'un en yüksek ofis kirası hangi bölgede?