Otel fiyatları arttı, tatilci kiralık eve yöneldi!

Otel fiyatları arttı, tatilci kiralık eve yöneldi! Otel fiyatları arttı, tatilci kiralık eve yöneldi!

Otel fiyatların da meydana gelen artış tatilcileri sahil şeridinde bulunan kiralık, satılık yazlıklara yöneltti. Milyon liralara satılan yazlıkların günlük kirası, 200 ile 8 bin TL arasında değişiklik gösteriyor.Yaz geldi çattı. Tatil planları yapılmaya başlandı. Ancak hala planını yapmamış olanlar da var. Otel yerine yazlık düşünenler ise yazlık satın almanın mı yoksa kiralamanın mı daha avantajlı olacağı sorusuna yanıt arıyor. 

Güneş Gazetesi'nde yer alan habere göre; bu zamana kadar yazlık sahibi olmayanlar hayallerini gerçekleştirmek için harekete geçti. Bir haftalık tatil için minimum 5 bin lira ödemektense, yılın 3-4 ayını yazlığında geçirmek isteyenler, ek masraf çıkarmayacak bir alım için plan yapıyor. Bir yazlığın kira maliyeti yılda 7-10 bin liradan başlıyor, tatilini arzu ettiği gibi geçiremeyenler bütçelerine uygun bir alım yapmak istiyor.

İSTANBULLU 'TRAKYA' DİYOR

Silivri ve Çatalca’da arsa yatırımlarından sonra yazlıklar için de gözde bölge oldu. Bu yıl güzergâhı kesinleşecek olan Kanal İstanbul’un en çok tercih edilen yatırımları yazlıklar olacak. Tekirdağ, Balıkesir, Yalova ve Bursa’daki yazlıkların da İstanbullular için vazgeçilmez olduğunu söyleyen ifade eden yetkililer, bu bölgelerde bulunan fiyat aralıklarının dört mevsim oturulan evler kadar değerli olduğunu ifade ediyor. Yalova’da fiyatların diğer yörelere göre yüksek olduğu kaydediliyor.

ÇEŞME'DE TALEP FARKLI 

Yazlık turizminin yıldızı olan Çeşme’de, Reisdere, Alaçatı ve Mordoğan, Bozköy bölgeleri dikkat çekiyor. Bölgede otel konsepti olarak hizmet veren ve kendine ait özel sahili bulunan lüks rezidanslar da inşa ediliyor. Konutlarda metrekare fiyatı 8 bin lira ile 9 bin 500 lira aralığında değişiyor. Daha küçük kullanım alanına sahip rezidanslar için ise 550 bin liradan başlayan fiyatlarla satılıyor. Özellikle Çeşme-Urla arasında yer alan yolun yenilenmesi ile bölgeye olan ilgi de arttı.

MARMARİS DE GELİŞİYOR 

Yabancı turistin Ege’deki en uğrak noktalarından olan Marmaris’te de Göcek, Longöz, Yediadalar, Küfre, Karacasöğüt ve Kandilli koyları imara açılıyor. Bu sayede Marmaris, yeniden gayrimenkulün gözdesi olacak.Bölgede 15 yıl ve üzeri binalarda metrekare satış fiyatı 3 bin ila 3 bin 500 lira arasında değişiklik gösteriyor. Sıfır binalarda ise bu rakam 4 bin 500 lira civarı olarak biliniyor. Konut fiyatları ise 400 bin liradan başlayıp 2 milyona kadar yükseliyor.

BODRUM’SUZ OLMAZ 

Gayrimenkul firmaları ve alıcılar için her dönem cazibesini koruyan merkezlerin başında Bodrum geliyor. Bölgede yıllardır gayrimenkul işiyle ilgilenenler, “Bodrum’da gayrimenkul almanın şu an için tam zamanı” diyor. Bodrum’da peşin yerine 120, hatta 240 aya varan konut kredisiyle yazlık sahibi olmak mümkün. Bölgede sezonluk kiralık yazlıklar 30 bin ila 100 bin, satılık olanlar ise 250 bin liradan 3 milyona kadar değişiyor.

Antalya yerli yabancı dostu 

Turizmin başkenti Antalya’da, yazlı- kışlı bir tercih süreci yaşanıyor. Akdeniz bölgesinde özellikle Antalya, Mersin, Gazipaşa, Alanya, Anamur gibi bölgelerde fiyatlar hâlâ avantajlı. Yazlıklar İstanbul’daki bir markalı projenin değer kazanma sürecine neredeyse eşit. Yazlık alırken kazançlı çıkmak isteyenler için Alanya da doğru bir adres. Uzmanlar, Güney'den yazlık alımında kazançlı bir yatırım yapmak için Muğla, Antalya ve Aydın bölgesinin cazip olduğunu belirtiyor. 

Bölge mi fiyat mı? 

Akdeniz'de Antalya Kaleiçi, Kemer, Kaş, Marmaris, Göcek, Fethiye; Ege sahillerinde Gümüşlük, Alaçatı, Kuşadası, Çeşme,  İzmir  ve Bodrum, tercihte ilk sıralarda bulunuyor. Üst gelir grubu daha çok bu bölgelerde yazlık yatırımı yapıyor. Marmara ve Karadeniz sahillerinde konumlanan yazlık evlerin fiyatları daha uygun olması gerekiyor. Silivri, Kumburgaz ve Selimpaşa'da satılık ikinci el yazlık dairelerin fiyatı 55 bin ila 250 bin, müstakil bahçeli ve villa tipi olanların fiyatı ise 200 bin lirayla 1.5 milyon lira arasında değişiyor.

5 SORUDA 5 YILDIZLI VİLLA   

1-Yazlık kazandırır mı? 
Gayrimenkul uzmanları, yıl içinde 15 gün-3 ay süreyle kullanılabilen bir meskene bir ev parası ödemenin doğru ve avantajlı bir yatırım olmadığını vurguluyor. Ancak yatırım amaçlı satın alınan yazlıkların, sezonluk, günlük ya da haftalık kiralama yoluyla gelir elde etme imkanı yaratıyor.

2-Hangi bölge doğru tercih? 
Son 15 yılda gerçekleşen yazlık alımlarında Ege ve Akdeniz bölgesi öne çıktı. Ege bölgesinde; Çeşme Yarımadası, Ayvalık ve çevresi, Kuşadası, Didim ve Bodrum en çok tercih edilen lokasyonlar olurken, Akdeniz’de Kemer, Belek, Side, Alanya sahil hattı yazlıkların en yoğun rağbet edildiği bölgeler oldu. 

3-Bütçeniz ne olmalı?  
Bütçe hesaplanırken, bir yılda tatil için ne kadar harcama yapıldığı - yapılacağı ve konutta kalınacak sürenin tüm tatil planlarını içerip içermediğinin değerlendirilmesi gerekiyor. Yılın sadece belli dönemlerinde kullanılacak olan bir yazlık için, şehir içinde oturduğunuz konutun değeri kadar bütçe ayırmamak gerekiyor. 

4-Sıfır mı, ikinci el mi? 
Binanın yaşı arttıkça beraberinde sorunlar da çoğalıyor. Kooperatif üzerinden hayata geçirilen birçok yazlık konutta sıkıntıların diğerlerine göre fazla olduyor. Yetkililer, bu nedenle özel yapım ikinci ellerin satın alınmasını tavsiye ediyor.  

5- Değeri nasıl artar? 
İkincil konutların değeri, standart konut değerlemesinden çok farklı olmuyor. Yazlık olarak kullanılan yapının, sitede bulunan ya da bağımsız villa olması, denize olan mesafesi, manzarası,  site içerisinde ise ortak imkânları, özel yüzme havuzunu olup olmaması gibi faktörler değerini ölçüyor.