Rıza Bey Apartmanı sakinleri yeni ev istiyor!

Rıza Bey Apartmanı sakinleri yeni ev istiyor!30 Ekim'de İzmir'de meydana gelen depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanı sakini bir grup binanın arsasına yeşil alan değil, yeni bina yapılmasını istediklerini dile getirdi. 


İzmir'de 30 Ekim 2020'de yaşanan depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanı sakini bir grup, binanın arsasına yeşil alan değil, yeni bina yapılmasını istediklerini belirtti.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; yıkılan binanın arsasında bir araya gelen 27 apartman sakini adına basın açıklaması yapan 70 yaşındaki Ahmet Çitim, enkazdan 33 saat sonra çıktığını, 45 yıllık eşini depremde kaybettiğini dile getirdi. 

 Rıza Bey Apartmanı sakinleri yeni ev istiyor!

Depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanı arsasına yeni bir bina yapılmasını talep ettiklerini dile getiren Çitim, "Biz evimizin yerine ev olsun istiyoruz. Elbette kayıplarımızı anmak için simge bir şey yapılmasını kabul ediyoruz. Boş olan, müsait bir yere sembolik bir şey yapılır. Burada park olsun istemiyoruz. Apartmanda 1 kişi burada park istiyor. Bizim yerimize ev yapsınlar, anılarımızla yaşayalım." şeklinde konuştu.

Depremden 17 saat sonra enkazdan kurtarılan İnci Okan da Rıza Bey Apartmanı'nda doğup büyüdüğünü aktardı.. Depremde ailesinden 2 kişiyi kaybettiğini ifade eden Okan, "Onları anacak bir anıt istiyorum ama hakkım olan evimi de istiyorum. Bundan sonraki hayatımı burada devam ettirmek istiyorum" açıklamasını yaptı.

Baba Bülent Okan da apartmanda 32 daire ve 4 dükkan olduğunu, 1 kişi dışında 35 hak sahibinin bina yerinde park yapılmasını istemediğini söyledi. 

Rıza Bey Apartmanı sakinleri yeni ev istiyor!

Okan, arazinin tümünün park olmasının anlam taşımadığını savunarak, "Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile görüştük, temel atma töreninde park istemediğimizi ilettik." ifadelerine yer verdi. 

Enkazdan yaklaşık 5 saat sonra kurtulan Fatma Okay da burada arkadaşlarını kaybettiğini, yine burada yapılacak evde onların hatıralarıyla yaşamak istediğini ifade etti. 

Apartman sakinleri, arsalarına yeni apartman yapılması için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne iletmek üzere imza topladıklarını aktardı.

Rıza Bey Apartmanı sakinleri yeni ev istiyor!

Park olması talep edilmişti 

Depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanı'nda yakınlarını kaybeden bir grup, bina alanının çocuk parkı yapılmasını talep etmiş, topladıkları imzaları ve yazdıkları mektupları  İzmir  milletvekilleri ile belediye başkanlarına göndermişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 21 Şubat'ta yaptığı açıklamada Rıza Bey Apartmanı'nın bulunduğu alanın depremi temsil eder hale geldiğini, bu alanda yeşil alan düzenlemesi ve depremzede vatandaşların hatıralarının yaşatılacağı bir mekanın yapılacağını kaydetmişti.

Yıkılan Rıza Bey Apartmanı'nın yerine yeşil alan düzenlemesi!