09 / 02 / 2023

Samsun Subaşı Meydan Projesi'nin yüzde 25'i tamamlandı!

Samsun Subaşı Meydan Projesi'nin yüzde 25'i tamamlandı!

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Subaşı Meydan Projesi'nin inşaat çalışmalarının yüzde 25'i tamamlandı.Tarihi Sa’di Mescidi ile Hamidiye Çeşmesi’ni yeniden yaşatmak için Subaşı Meydan Projesi'ni hayata geçiren Samsun Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre;Samsun Büyükşehir Belediyesi, Yeraltı Mekanik Otoparkı ve Subaşı Meydan Düzenlemesi Projesi sayesinde hem otopark sorununu çözüyor hem de tarihi eserlerin korunmasını sağlıyor. Proje toplam 1472 metrekare alan üzerine inşa edilirken 305 adet fore kazığı çalışmaları sona erdi. 9 metre boyundaki 143 adet ankrajdan 118 adedi, 17 metre boyundaki 143 adet ankrajın da 101 tanesi tamamlandı.

Samsun Subaşı Meydan Projesi nin yüzde 25 i tamamlandı!

Otopark sorunu çözülecek

Projede çalışmalarının yüzde 25 oranda bittiğini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Meydanlar şehrin kimliğini yansıtıyor. Her şehir meydanıyla anılıyor. Biz de Subaşı Meydan Düzenlemesi projemiz ile hem tarihimizi gün yüzüne yeniden çıkarıyoruz hem de buradaki otopark sorununu çözüyoruz. Saathane Meydanı gibi Subaşı Meydanı da tarihi ve kültürel açıdan büyük önem taşıyor. Çünkü meydanın alt ve üst yapısı geçmişin hatıralarıyla dolu. Şu anda yapılan proje ile yıkılan, yok edilen, kentin hafızasından silinen tarihi ve sanatsal eserlerimizi yeniden şehrimize kazandırıyoruz" dedi.

Samsun tarihle yeniden bulaşacak

Otopark yapısının tam otomatik mekanik sistem olup 2 katlı inşa edildiğini ifade eden Başkan Demir, "Mekanik sistemle çalışan 150'ye yakın araç park edilecek. Subaşı, Samsun’un tarihi ile yeniden buluşma projesidir. Bittiğinde tarihi ve mimari dokusuyla, herkesin dolaşırken büyük keyif alacağı bir alan haline gelecek. Aynı zamanda tam otomatik sistemle çalışacak otopark, bölgenin park yeri sorununu da büyük oranda çözecek. Esnafımızın mağdur olmaması adına inşaat çalışmalarını kısa sürede tamamlamak için büyük çaba harcıyoruz. Şimdiden Samsun halkımıza hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.
 

Samsun Tekkeköy'deki hastane inşaatında son durum ne?
Geri Dön