Sanayi kenti Kocaeli tarihine sahip çıkıyor!

Sanayi kenti Kocaeli tarihine sahip çıkıyor! Sanayi kenti Kocaeli tarihine sahip çıkıyor!

Türkiye'nin önemli sanayi kentlerinden Kocaeli'de 1923-2013 yılları arasında 65 tarihi yapı restore edildi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu: "Kocaeli'deki tarihi yapılarımızı da insanımızın hizmetine sunmamız gerekir" dedi...
Türkiye'nin önemli sanayi kentlerinden Kocaeli'de 1923-2013 yılları arasında 65 adet tarihi yapının restore edildiği bildirildi. 


Sırrı Paşa Konağı’nda düzenlenen "Tarihin Dönüşümü Sunumu"nda konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, geçmişini bilmeyen bir ulusun geleceğine yön veremeyeceğini savundu. 


Kocaeli'nin tarihi miras yönüyle çok zengin bir kent olduğuna işaret eden Karaosmanoğlu, Osmanlı döneminden kalan çok güzel konak ve sarayların olduğunu ancak sanayileşmeyle bunlara gereken önemin gösterilmediğini söyledi. 


Karaosmanoğlu, tarihi zenginlikleri ortaya çıkarmada son dönemde ciddi çalışmalar yapıldığını ifade ederek, "Hükümetimiz buna çok büyük önem verdi. Sadece Türkiye'de değil, Balkanlar'da, Kuzey Afrika'da Osmanlı'dan kalan pek çok mirası ayağa kaldırdı. Kocaeli'deki tarihi yapılarımızı da insanımızın hizmetine sunmamız gerekir" diye konuştu. 


Kocaeli'deki tarihi yapıların önemli bir bölümünü restore ettiklerini dile getiren Karaosmanoğlu, buna öncü olmak isteyenlere devletin büyük destek verdiğini anlattı. 


Sırrı Paşa Konağı'nın halkın hizmetine sunulduğunu kaydeden Karaosmanoğlu, "Portakal Hafız Konağı'nın da bütün işlemleri tamamlandı. İhale safhasına geldik. Bu tarihi miraslar kısa sürede bitecek eserler değil. O nedenle inşallah onu da önümüzdeki yıllarda hizmete açmayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı. 


Restore edilen tarihi mekanlarla ilgili sunum gerçekleştiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Tarihi Mekanlar Şube Müdürü Volkan Şen ise 1923-2013 yıllarında kent genelinde 65 adet tarihi yapının restore edildiğini belirterek, restorasyon çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.


AA