07 / 07 / 2022

Şehir Hastaneleri depreme karşı güvende!

Şehir Hastaneleri depreme karşı güvende!

Şehir Hastaneleri, depremlerde de kesintisiz çalışacak şekilde yapılıyor. Sağlık Bakanlığı'nın, tüm şehir hastanelerinde sismik deprem izolatörlerini zorunlu hale getirmesiyle birlikte, hastaneler depreme karşı güvenli hale geldi...Kamu özel işbirliği kapsamında yapılan ve şu ana kadar 10 tanesi faaliyete alınan şehir hastaneleri, sağlıkta hizmet kalitesini artırırken, depremlerde de kesintisiz çalışacak şekilde yapılıyor.

Sağlık Bakanlığı, tüm şehir hastanelerinde sismik deprem izolatörlerini zorunlu hale getirdi. Bu hastanelerden Rönesans Sağlık Yatırım’ın hayata geçirdiği Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi, 6.8 büyüklüğündeki Elazığ depremini herhangi bir hasar görmeden ve operasyonda kesinti olmadan yaşadı. Posta'dan Meltem Kara Söyleyenoğlu'nun haberine göre, hastanenin 872 sismik deprem izolatörüne sahip olduğuna dikkat çeken, Rönesans Holding Mühendislik Grup Başkanı Serdar Binzet, “Bina tasarlanırken bölgede yaşanabilecek en güçlü deprem baz alındı. Bu hastanedeki izolatörlerin hareket kabiliyeti 48 cm iken yaşanan depremde hastanemiz 4-6 cm hareket etti” diye konuştu. Deprem izolatörlerinin bir tanesinin maliyetinin 10 bin dolardan başladığını söyleyen Binzet, bu maliyetin üzerine yüzde 15’i kadar da mühendislik masraflarının eklendiğini belirtti. 

Dünyanın en büyüğü

Rönesans Sağlık Yatırım’ın inşa ettiği diğer şehir hastanelerinde de bu sistemin kullanıldığını anlatan Binzet, şunları aktardı: 

“Örneğin Adana’da 1.512, Bursa’da 859 sismik izolatör bulunuyor. İstanbul’da bu sene içinde açılacak Başakşehir Şehir Hastanesi’nde ise 2 bin 40 sismik izolatör var. Böylece Başakşehir Şehir Hastanesi ‘Dünyanın En Büyük Sismik İzolatörlü Binası’ olacak.”

Yatay kuvvetlerin etkisiyle hareket edebilen izolatörler, deprem anında yatay salınımlar sağlayarak deprem şiddetini azaltıyor ve yapıda oluşabilecek hasarları en aza indiriyor. 

Güvenli hizmet

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi İşletme Müdürü Eda Erdoğan da enkazdan çıkartılan depremzedelerin hastaneye getirildiğini ifade ederek, yaşananları şöyle aktardı:

“Acil travma alanında 180 depremzedeye anında müdahale edildi, 275 depremzede acilde tedavi gördü ve depremzedeler yataklı servislerde tedavi altına alındı. Hastanemize getirilen tüm hastalar ve ailelerine güvenli bir ortamda kesintisiz hizmet sunmaya devam ettik. Tüm çalışanlarımız gönüllü olarak işinin başında yer aldı.”

Türkiye’de bir ilk! Depremin etkisini yüzde 80 azaltacak sistem! 

Sismik izolatörler sayesinde 6,8’lik deprem, 3.1 gibi hissedildi!