28 / 06 / 2022

Sitelere devlet müdahalesi! Operasyonlar olabilir!

Sitelere devlet müdahalesi! Operasyonlar olabilir!

Tuzla'da 250 dairelik lüks sitede, geçici site yönetiminin site sakinlerine uyguladığı kanuna aykırı uygulamalarla ilgili devlet harekete geçiyor...Tuzla'da 250 dairelik lüks sitede, geçici site yönetiminin daire sakinlerine yaptığı kanun dışı uygulamalar sonrasında devlet harekete geçiyor. Akşam Gazetesi'ne konuşan Kentsel Tesis Yönetim Derneği Başkanı Suat Sandalcı, konunun İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya intikal ettiğinden bahsederek önümüzdeki günlerde devletin mafyatik site yönetimlerine savaş açılabileceğinden bahsetti. Sandalcı, "İlerleyen günlerde bu çarpıklığa karşı tüm Türkiye'de operasyonlar gündeme gelebilir" diye konuşarak, şu ifadeleri kullandı:

"Yönetime gelen kişiler, asıl mesleklerini bırakıp, siteden ayrılmaz oluyor. İhtiyaç ve beklenti dışı ilave-lüks iş ve işlemler için kendi ekibi olan basit bazen de sahte temsil-vekalet belgesiyle seçilen temsilcilere kâğıt üzerinden karar aldırtan yöneticiler, malikleri borçlandırıyor. Malik mahkemeye başvuruyor ancak konuya hâkim olmayan avukatlar genel hükümler üzerinden davaya dahil olunca bir sonuç alınamıyor. Davalar yıllarca sürüyor, rantçı nemalanıyor."

Sitelere devlet müdahalesi! Operasyonlar olabilir!

Sandalcı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sitelerdeki usulsüzlükleri şöyle anlattı:

OPERASYONLAR GÜNDEMDE

"İçişleri Bakanlığı tarafından Esenyurt'ta, sitelerdeki güvenlikler denetlendi. Yönetimler maalesef bilgisiz, eğitimsiz kişi ve kurulların elinde. Nerdeyse bu kurullar oralara çöreklenmiş ve vergi toplar gibi aidat topluyorlar. Cezai işlemler uygulandı. 13 tane site yöneticisi hakkında soruşturma başlatıldı. Önümüzdeki günlerde tüm Türkiye'de bu tarz uygulamalar olabilir."

EVLERİN DEĞERİ DE DÜŞÜYOR

"Sitelerde iyi-kötü yönetici değil; mevzuata uygun davranan ya da davranmayan yönetici vardır" diye konuşan Sandalcı, şunları söyledi: "Mevzuata uygun uygulama ve yönetim yapan yöneticilerle hem sakinlerin huzuru olur hem de sitelerin değeri artar. Aksini yapan siteler "esir kampı" olarak anılır. Orada kira fiyatları ve emlak değeri düşer. Mevzuatın uygulanmadığı sitelerde kaos, kaos olan yerde usulsüzlük, usulsüzlük olan yerde uyuşmazlık oluşur, bu oluşum kısır döngüye dönüşür."

Sitelere devlet müdahalesi! Operasyonlar olabilir!

AKŞAM 24 MART'TA USULSÜZLÜKLERİ MANŞET YAPMIŞTI

Sitelerdeki usulsüz uygulamalar gazetelerin manşetlerine taşındı. En son Tuzla'da bulunan 250 dairelik lüks bir sitede 'Asgari ücret cezası' adı altında toplanan paralar site sakinlerinin tepkisine neden oldu. 

Dikkat! Ceza yiyebilirsiniz!

8 maddede sitelerde kullanma yerlerinin boşaltılması!