Soner Yalçın'ın kaçak villasına bakanlık el koydu!

Soner Yalçın'ın kaçak villasına bakanlık el koydu!İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, Oda TV’nin sahibi ve Sözcü Gazetesi’nin yazarı Soner Yalçın’ın Levent’te yeniden inşa ettiği kale gibi villasında incelemeler yaptı.


İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, Oda TV'nin sahibi ve Sözcü Gazetesi'nin yazarı Soner Yalçın'ın İstanbul'un, Levent'te 'basit tadilat' gerekçesiyle âdeta yeniden yaptığı kale gibi villasında incelemeler yaptı. Sabah'tan Abdurrahman Şimşek'in haberine göre, Soner Yalçın'ın evine denetime giden ekipler villadaki kaçak unsurları tek tek tespit etti.

Buna göre Soner Yalçın'ın havuzdan müştemilata kadar altı farklı kaçak yapı oluşturduğu bildirildi. Yalçın hakkında bir rapor hazırlanıyor. Hazırlanan rapor, hem savcılığa hem de Tabiat Varlıkları Koruma komisyonuna sunulacak.

İŞTE SONER'İN KAÇAKLARI


Villaya denetime giden İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, belirtilen rölöve projeden farklılık arz eden durumları tespit etti. Buna göre Soner Yalçın'ın inşaatındaki kaçak unsurlar şöyle sıralandı:
- Kaçak yapılı villanın iç duvarlarında projesinden farklı değişiklikler yapıldı.
- Bahçe alanı içerisinde yaklaşık 110 metrekare tek katlı müştemilat yapıldı.
- Vaziyet Planı'nda gösterilmeyen 26 metrekare kaçak havuz imalatı yapıldı.
- 15 metrekare bekçi kulübesi bahçeye taşınabilir olarak yapıldı ve kaide üzerine oturtuldu.
- Villanın birinci katında yer alan, projede teras olarak isimlendirilen 15 metrekarelik balkon alanı bina içerisine dâhil edildi ve ayrıca önünde yaklaşık 8 metrekare bir balkon oluşturuldu.
- Onaylı projede belirtilen ve büyüklüğü 38 metrekare olan garaj müştemilatı kaldırıldı ve açık otoparka dönüştürüldü.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Edinilen bilgilere göre, daha önce eve alınmayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri ikinci defa gittikleri villada incelemeleri tamamladı.

Soner Yalçın'ın 'kale'sinde tespit edilen bu usulsüzlüklerin Bakanlık görevlileri tarafından raporlanıp hem savcılığa suç bildiriminde bulunulacağı, hem de Beşiktaş Belediyesi'ne aykırılıkların bildirilerek eş zamanlı TVK (Tabiat Varlıklarını Koruma) Komisyonu'nda gündeme getirileceği bildirildi.

USULSÜZ İNŞAATLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Yalçın'ın SİT alanında bulunan evinde çok detaylı yenilemeler yaptığı tespit edilmişti. Villanın dış cephe duvarları hariç neredeyse tamamında işlem yapılmış, bodrum kat ilavesi bile yapılmış ve evin tabanına komple kalıp demir döşendiği bildirilmişti.

Bunlar üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçti. Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü SİT alanında bulunan usulsüz inşaatla ilgili soruşturma başlattı.

Soner Yalçın

Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri denetim yapmak amacıyla Soner Yalçın'ın 'kalesine' gitmiş, fakat Yalçın tarafından eve alınmamışlardı. Bu durumdan sonra tutanak tutan ekipler evden ayrılmıştı.

 

Soner Yalçın’ın kaçak villasına çifte soruşturma!