Sultanbeyli kentsel dönüşüm çalışmaları hızlandı!

Sultanbeyli kentsel dönüşüm çalışmaları hızlandı!

Kentsel dönüşüm çalışmaları için yoğun mesai harcayan Sultanbeyli Belediyesi, yeni imar planlarıyla dönüşüm süreçlerini hızlandırdı. 


Sultanbeylinin en büyük problemlerinden biri olan kentsel dönüşümde önemli adımlar atıldı. Sultanbeyli Belediyesi'nde yer alan habere göre; Sultanbeyli Belediye Başkanı seyin Keskin’in gayretleri neticesinde çözüme kavuşmasının ardından Sultanbeyli’de kentsel dönüşüm çalışmalarına başlandı. Bu kapsamda Sultanbeyli Belediyesinin ilçenin tamamını kapsayan, kentsel dönüşümü teşvik eden plan notları, ilçe meclisi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kabul edildi.  Bu uygulamayla ilçede otopark sorununu çözen, yeşil ve doğal yaşam alanlarını arttıran mimari uygulamalar artacak.

Sultanbeyli kentsel dönüşüm çalışmaları hızlandı!

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Sultanbeyli için güzel gelişmeler yaşandığını ifade ederek, “İlçemizin tamamını kapsayan plan notlarımız yoğun çalışmalarımızla İBB Meclisi’nde kabul edildi. İmar plan çalışmamız, ada bazında veya parsellerin birleşerek 1000 metrekare üzerine çıkması halinde uygulanabilen bir düzenlemeyi içeriyor.” şeklinde konuştu. Ayrıca bu yeni düzenlemeyle boyutları nedeniyle ruhsat verilemeyen parsellerde sorunların büyük oranda çözüleceğini ifade eden Başkan Keskin, “İlçemizde boyutları nedeniyle ruhsat verilemeyen parsellerde, çekme mesafelerine yaptığımız iyileştirmelerle sorunlu alanlar büyük ölçüde çözülmüş olacak. Diğer taraftan imar düzenlememizde ana arterlerdeki ticaret alanlarının dönüşümünü de hızlandırmak için oturum alanlarının oranını artırdık. Bu bölgelerde dönüşümle yapılacak işyerlerinin oturumunu yüzde 40‘tan yüzde 60‘a; diğer 350 m2 üzeri tüm parsellerde ise yatay mimarinin hız kazanması için yüzde 40’tan yüzde 50’ye çıkardık. Uygulamamızla Sultanbeyli’de kentsel dönüşümü hızlandıran, otopark sorununu çözen, yeşil ve doğal yaşam alanlarını arttıran mimari uygulamalar hız kazanacak. İlçemiz daha güzel bir çehreye kavuşacak.” şeklinde açıklama yaptı.


Sultanbeyli'de imar planı değişikliği!