04 / 02 / 2023

Talep arttı, fiyatlar uçtu!

Talep arttı, fiyatlar uçtu!

Tek Borsa dergisi bugün piyasaya çıkan yeni sayısında Tarlabaşı'nı masaya yatırdı. Kentsel dönüşüm projesinin gündeme gelmesiyle yıldızı parlayan Tarlabaşı, yerli ve yabancı birçok yatırımcının akınına uğruyor... Ulusoyların yanı sıra oyuncu Kenan İmirzalAdı daha çok kavga ve kapkaç olaylarıyla gündeme gelen Beyoğlu'nun tarihi semti Tarlabaşı, yatırımcıların yeni cazibe merkezi. 'Suç merkezi' olarak tanımlanan bölge, kentsel dönüşüm projesinin gündeme gelmesiyle biranda yatırımcıların çekim merkezi olmaya başladı.

Rehabilitasyon projesinin ilk etabına 100 milyon dolarlık teklif vererek ihaleyi kazanan Çalık Grubu, kentsel dönüşüme hazırlanırken, yerli ve yabancı birçok yatırımcı da bölgeye akın ediyor. Tarlabaşı'nda yatırım yapanlar arasında en fazla öne çıkan isim kuşkusuz Adnan Polat. Beyoğlu'nda 1.5 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıklayan Adnan Polat'ın 'Beyoğlu'nda bin 200 binayı yeniden yapılandıracağız, tarihi dokuyu bozmadan rezidans ve alışveriş merkezi haline getireceğiz' dediği binalar arasında Tarlabaşı'nda birçok binanın olduğu konuşulanlar arasında. Semtte, konu hakkında bilgisi olan olmayan herkes ağız birliği etmişçesine Adnan Polat'ın bina topladığından sözediyor.

Ulusoylar bir yılda 6 bina aldı...

Tarlabaşı'ndaki kentsel dönüşüm projesi için adı sık sık gündeme gelen Ulusoylar da da Tarlabaşı'nda yatırıma soyunanlar arasında. Ulusoyların, son bir yılda Emniyet Müdürlüğü'nden Taksim'e doğru giden güzergah üzerinde en az altı bina satın aldıkları belirtiyor.

Daha fazla prim yapacak...

Aktif Gayrimenkul'den Semih Akgün, 'Tarlabaşı'nın adı asayiş problemleriyle gündeme gelmesine rağmen, bölgenin prim yapmasının ardından bu riski göze alarak yatırım yapmak isteyenlerin sayısında artış var' diyor.

Tarlabaşı'na önümüzdeki günlerde talebin daha da artacağını söyleyen Akgün, 'Tarlabaşı, Taksim Meydanı'na 2-3 dakika yürüme mesafesinde. İstanbul'un merkezinin Taksim olmasından dolayı hemen yanı başındaki Tarlabaşı daha da prim yapacak' diyor.

Akgün'ün söylediğine göre, yenileme projesinin gündeme gelmesinin ardından özellikle Tarlabaşı Caddesi, Ömer Hayyam, Kalyoncu Kulluk Caddesi, Sakızağacı ve Turan Caddesi'nde hareketlilik doruğa ulaşmış. Örneğin 65 m2, 5 katlı bir bina ara sokaklarda 220 bin YTL'yken aynı büyüklükteki bina Sakızağacı Caddesi'nde 300, Kalyoncu Kulluk'ta ise 400-500 bin dolar.

Yabancıların Aynalı Çeşme ilgisi...

Tarlabaşı Bulvarı üzerindeki Euro Plaza Otel'nin hemen yanında bulunan Aynalı Çeşme'ye ise özellikle yabancılar ilgi gösteriyor. Akgün, Haliç manzaralı olan bölgeye için Alman, İngiliz, İrlandalı ve Fransızların yoğun ilgisiyle karşılaştıklarından sözediyor. Bölgede yabancılara yönelik alım kotasının dolmasından dolayı yabancıların şu an direkt alım yapamadıkları söyleyen Akgün, 'Genelde güvendikleri Türkler üzerinden ya da avukatları aracılığıyla alım yapıyorlar' diyor. Aynalı Çeşme'de 65 m2, 5 katlı bir binanın fiyatı 400-600 bin dolar civarında.

Turan Caddesi'nin yıldızı parlıyor...

Tarlabaşı'yla Dolapdere arasındaki en geniş caddelerinden biri olan Turan Caddesi de revaçta. Son yıllarda çehresi hızla değişen Talimhane bölgesinin hemen altında yer alan caddeye, buradaki hareketlilik de yansımış durumda. Akgün, 'Talimhane'de oteller bölgesinin hemen altında bulunması Turan Caddesi'ndeki fiyatlarda baskı oluşturdu. Burada da fiyatlar yavaş yavaş yükselmeye başladı' diyor. Genelde 2-4 katlı binaların bulunduğu caddede 65 m2 büyüklükte 4 katlı bir binanın fiyatı 300-400 bin dolar arasında. Yine burada 1+1'den oluşan bir dairenin kiralık fiyatı ise 500-800 YTL arasında değişiyor.

Kiliselerin etrafındaki yerler talep görüyor...

Semih Akgün, Kalyoncu Kulluk'ta bulunan Rum kilisesi, Sakızağacı'yla emniyet müdürlüğünün bulunduğu alanda yer alan Meryem Ana Süryani Kilisesi'nin etrafındaki yerlere tarihi dokusu nedeniyle özellikle yabancı yatırımcıların ilgi gösterdiğini anlatıyor. Akgün, 'Kolyoncu Kulluk'ta Rum kilisenin etrafında yer almak için bize gelen yerli yabancı birçok yatırımcı oluyor' diyor. Semih'in söylediğine göre, Aynalı Çeşme'yle Ömer Hayam arasında yer alan Alman Kilisesi'nin etrafına da rağbet var.

Fiyatlar altı kat arttı...

Yenileme projesiyle birlikte Tarlabaşı'nda fiyatların fırladığını söyleyen Turyap Beyoğlu-Tarlabaşı Temsilcisi Alper Çelik, fiyatların nereden nereye geldiğini konusunda şu örneği veriyor: 'Örneğin yenileme projesinin birinci etabının olduğu alan içinde kalan Çukur Sokak'ta bir buçuk yıl önce 5 katlı, 60 m2 büyüklükteki bir binanın fiyatı 60-70 bin YTL'ydi. Şimdi aynı binayı 300-400 bin YTL'ye satın almak isteseniz kimse vermez. Tarlabaşı'nda fiyatlar uçtu' diyor.

Çelik, yenileme projesinin içinde kalan sokaklara yoğun bir talep olduğunu söylüyor. Özellikle Sakızağacı Caddesi talebin en fazla olduğu yerlerin başında geliyor. Eski Çeşme Sokak, Karakurum Sokak, Tavla Sokak gibi yenileme projesinin içinde kalan yerlere de rağbet gösteriliyor. Bu arada hemen belirtelim, 287 konutun rehabilitasyonunu içeren yenileme projesinin birinci etabı Çukur Sokak'tan başlayıp Keresteci Recep Sokak'ta sona eren 9 imar adasından oluşuyor.

Yap-satçılık en karlı iş...

Bölgede emlak piyasasının hareketlenmesiyle birlikte yap-satçıların sayısı da artmış. Tarlabaşı bölgesinde yap-satçılıktan kar edenlerin sayısının çok fazla olduğunu söyleyen Çelik, 'Asıl işi tekstilcilik ya da reklamcılık olup bu işi yapan birçok kişi var. Eski binaları satın alıp restore ederek üzerine kar koyup satıyorlar. Mesela yap-satçılar 50 bin YTL'ye aldıkları bir yerinin doğalgaz tesisi, parkelerini ve pencerelerin yaptırıp 100-120 bin YTL'ye satıyorlar' diyor.

Sürenler eğlence merkezini sattı...

Alper Çelik, Süren Ailesi'nin sahibi olduğu Cambaz Eğlence merkezini 2 milyon dolara bir inşaat firmasına sattığını da söylüyor. İki-üç ay önce satılan eğlence merkezi, İmam Adnan Sokak'ta bulunuyor. 240 m2 oturumlu ve beş katlı binadan oluşuyor.

Büyük markalar yer kiralıyor...

Talebin etkisiyle Tarlabaşı Bulvarı'nın çehresi de hızla değişiyor. Daha çok irili ufaklı dükkanların yer aldığı cadde üzerinde son dönemlerde Avea, Turkcell gibi mağaza açan büyük markaların sayısı artıyor. Örneğin Çelik'in söylediğine göre Tarlabaşı Caddesi üzerinde 100 m2 bir dükkanın kiralık fiyatı 3-4 bin YTL. Yine aynı cadde üzerinde 60-70 m2 büyüklükteki daireler 500-600 YTL'den kiralanıyor. Şu an Tarlabaşı Bulvarı üzerinde yan yana beş bitişik bina için istenen rakam 5.5 milyon dolar. Aslında bu rakamın 1.5 milyon doları geçmediğini söyleyen Çelik, mülk sahiplerinin fazla rakamlar talep etmesinden dolayı şu an fiyatların şiştiğini söylüyor.

Binalar bir yılda üç kez el değişti...

Umut Emlak'tan Ertan Selvi ise yatırımcıların genelde bina satın aldıklarını belirtiyor. Selvi'ye göre gösterilen ilginin diğer bir nedeni de bölgenin Beyoğlu'nun diğer semtlerine göre hala daha ucuz olması... Selvi, yaklaşık iki yıl önce Beyoğlu Emniyet Genel Müdürlüğü'nün çevresinde 30 bin YTL civarındaki beş katlı eski bir binanın fiyatının şimdi 350 bin YTL'ye fırladığını söylüyor. Piyasadaki hareketlilikle birlikte gayrimenkuller de sürekli el değiştiriyor. Öyle ki Selvi'nin söylediğine göre, son bir buçuk yılda bölgedeki binalar 2-3 defa el değiştirmiş. Selvi, daha fazla prim yapacak düşüncesiyle mülk sahiplerinin de artık ellerindeki binaları satmak istemediğinden söz ediyor.

Sanat dünyasından isimler rağbet gösteriyor...

Selvi'den öğrendiğimize göre ünlü oyuncu Kenan İmirzalıoğlu da yatırım için Tarlabaşı'nı tercih edenler arasında bulunuyor. Selvi, İmarzalıoğlu'nun Nane ve Altınbakkal sokakta dört-beş tane bina satın aldığını söylüyor. Selvi'nin söylediğine göre, ünlü manken İpek Tanrıyar bölgede yatırım yapanlar arasında. Selvi, Tanrıyar'ın yaklaşık üç ay önce emniyet genel müdürlüğüne yakın bir yerde bir bina bir de ufak arsa satın aldığını söylüyor. Özellikle İngiliz, Fransız ve ABD'li yatırımcılar bölgeye talep gösteriyor. Öyle ki bir sokağın tamamını dahi isteyen yatırımcılar olabiliyormuş. Selvi, 'Şu ya da bu sokak olsun gibi bir talepleri yok. Fiyatlar biraz makulse hemen satın almak istiyorlar. Fakat biz taleplerine çok fazla karşılık veremiyoruz. Çünkü bir binayı satın aldığınızda hemen yanındakinin fiyatı fırlıyor. Bu yüzden binaların hepsini bir arada değil ancak, tek tek satabiliyoruz' diyor.

Yabancı akademisyenlerin gözdesi...

Aynalı Çeşme'yle Kalyoncu Kulluk Caddesi arasında buluna
Geri Dön