Çukurova Balkon

Tapu harcı ve KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Tapu harcı ve KDV indirimi ne zaman bitiyor? Tapu harcı ve KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Tapu harcı ve KDV indirimi, Bakanlar Kurulu'nun aldığı karar ile bu senenin başında da başladı. Peki, Tapu harcı ve KDV indirimi ne zaman bitiyor?


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Tapu harcı ve KDV indirimi, Bakanlar Kurulu'nun aldığı karar ile bu sene de başladı. Ev ve işyeri almak isteyen milyonlarca kişinin beklediği tapu indirimi 5 Mart'ta başladı.

Karar kapsamında tapu harcı konut ve işyerleri için binde 20'den binde 15'e düşürüldü. Satış bedeli 300 bin TL olan bir daire için 6 bin alıcı, 6 bin satıcı olmak üzere ödediği 12 bin TL'lik harç, 4 bin 500 TL alıcı, 4 bin 500 TL satıcı olmak üzere toplamda 9 bin TL'ye indi. Böylece 3 bin TL vatandaşın cebinde kaldı.

Ancak karar kapsamında arsa ve araziler için ödenen tapu harçları indirim kapsamına dahil edilmedi. Bu gayrimenkuller için ödemeler binde 20 oranında tahsil edilmeye devam ediyor.

Konut ve işyerlerinde KDV indirimi

Hükümet gayrimenkul sektörünü canlandırmak adına başlattığı kampanyada KDV indirimi de yer aldı. İlk olarak konutlar için getirilen indirim kararına daha sonra işyerleri de dahil edili. 

Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında iş yerleri "bina ve/veya bağımsız bölüm şeklinde olanlar" olarak yer aldı. Dolayısı ile İş merkezi binalarında da KDV düştü.

Böylece konut ve işyeri teslimlerinde, yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulaması yapılmaya başlandı.

Yüzde 18 KDV oranının uygulandığı konutlar “net alanı 150 metrekare ve üzerinde olanlar” geliyor. Açıklanan bu karar ile birlikte, 500 bin TL’lik bir konutun 90 bin TL olan KDV bedeli, 40 bin TL’ye indirilmiş oldu.

Tapu harcı ve KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Tapu harcı ve KDV indirimi kampanyası için son gün 31 Ekim 2018 tarihi olarak belirlendi. Bu tarihe kadar yapılan konut ve işyeri tapu devir işlemlerinde indirim geçerli olacak. Ayrıca bu tarihe kadar yapılan konut ve işyeri teslimlerinde de yine yüzde 8'lik KDV uygulanacak.


5 soruda tapu harcı indirimi 2018!

5 soruda iş yerinde KDV indirimi 2018!

5 soruda konutta KDV indirimi 2018!

 

Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com