29 / 01 / 2023

Tapu harcı ve KDV indirimi resmen uzatıldı!

Tapu harcı ve KDV indirimi resmen uzatıldı!

Tapu harcı ve KDV indirimi resmen uzatıldı. Vatandaşlar indirimli tapu harcı ve KDV oranlarından yıl sonuna kadar yararlanabilecek...Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün 'Vergi Denetim Kurulu Strateji Değerlendirme' toplantısında konuştu. Yeni vergi indirimlerini açıklayan Albayrak, konutta tapu harcı ve KDV indirimlerinin de yıl sonuna kadar devam edeceğini açıkladı.

Resmen uzatıldı

Tapu harcı ve KDV indiriminin yıl sonuna uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı dünkü Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. 

Tapu harcı ne kadar alınacak?

Mayıs'ta alınan karar ile tapu harcı binde 20'den binde 15'e indirilmişti. Tapu harçlarında yapılan indirim yalnız konut ve işyerleri için geçerli oldu. Ancak arsa ve arazilerin tapu harçları kapsama dahil edilmedi.

Tapu harcı indirim kapsamına kat irtifakı tesis edilmiş olan konutlar da dahil edildi. 

Satış bedeli 300 bin TL olan bir daire için 6 bin alıcı, 6 bin satıcı olmak üzere toplamda 12 bin TL harç ödemesi yapılıyordu. İndirim ile bu ev için 4 bin 500 TL alıcı, 4 bin 500 TL satıcı olmak üzere toplamda 9 bin TL harç ödemesi yapılacak. Böylece toplam 3 bin TL kar edilmeye devam edilecek.

Hangi konutlarda KDV oranı ne kadar?

Mayıs ayında 150 metrekareden büyük konutların tesliminde alınan KDV oranı düşürüldü. Yüzde 18'den yüzde 8'e indirilen KDV uygulaması 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecekti. Ancak alınan karar ile bu uygulama da 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatıldı.

Mobilyada KDV indirimi, beyaz eşyada ÖTV muafiyeti

Bakan Albayrak, yıl sonuna kadar mobilyada KDV indirimi, beyaz eşyada ÖTV muafiyeti yapıldığını da açıkladı. 

492 Sayılı Harçlar Kanununa Bağlı (4) Sayılı Tarifenin “I-Tapu İşlemleri” Başlıklı Bölümünün 20/a Fıkrası, 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28 inci ve 29 uncu Maddeleri ile 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 12 nci Maddesi Gereğince Karar Verilmesi Hakkında Karar için tıklayın


Tapu harcı ve KDV indirimi 31 Aralık'a kadar uzatıldı!


İTO Başkanı: Vergi indirimi fırsatını tüketici çok iyi değerlendirecek!


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com

 
Geri Dön