5 soruda iş yerinde KDV indirimi 2018!

5 soruda iş yerinde KDV indirimi 2018! 5 soruda iş yerinde KDV indirimi 2018!

İş yerlerinde KDV indirimi başladı. İş yerinde KDV oranını düşüren Bakanlar Kurulu Kararı bugünkü Resmi Gazete'de yer aldı..

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile iş yerinde KDV oranı düştü. Geçtiğimiz günlerde konutta başlayan KDV indirimine iş yerleri de dahil edildi.

Peki, hangi iş yerlerinde KDV oranı düştü? Yeni KDV oranı ne oldu? KDV indirimi ne zaman sona erecek? İşte sorularınızın yanıtı;

1- İş yerinde KDV oranı kaça düştü?

Bakanlar Kurulu Kararı ile iş yerinde KDV oranı yüzde 8'e düştü.

2- İş yerinde KDV oranı indirimden önce ne kadardı?

İş yerinde KDV oranı indirimden önce yüzde 18 olarak tahsil ediliyordu.

3- İş merkezi binalarında da KDV düştü mü?

Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında iş yerleri "bina ve/veya bağımsız bölüm şeklinde olanlar" olarak yer aldı. Dolayısı ile İş merkezi binalarında da KDV düştü.

4- İş yerinde KDV indirimi ne zamana kadar geçerli?

İş yerinde KDV indirimi 31 Ekim 2018 tarihine kadar (bu tarih dahil) uygulanacak.

5- İş yerinde KDV indirimini başlatan karar hangisi?

İş yerinde KDV indirimi, 193 Sayılı Kanunun 9 uncu Maddesinin Birinci Fıkrasının (9) Numaralı Bendi Kapsamında Esnaf Muafiyetinden Faydalananlara İhtiyaç Fazlası Elektrik Bedeli Olarak Yapılan Ödemeler Üzerinden Yapılacak Gelir Vergisi Tevkifatı Oranının Belirlenmesi, Bazı Malların Katma Değer Vergisi Oranının Yeniden Tespit Edilmesi ve 7103 Sayılı Kanunun Geçici 1 inci Maddesi Kapsamında İlgili Mevzuat Gereğince Kayıt ve Tescili Silinerek, Doğrudan veya İhracatçılar Vasıtasıyla İhraç Edilen ya da Bir Daha Kullanılmamak Üzere Hurdaya Çıkartılan Her Bir Cins Araç İçin Aynı Cins Yeni Bir Aracın İlk İktisabında Tahakkuk Eden Özel Tüketim Vergisinin Terkin Edilecek Kısmının Belirlenmesi Hakkında Karar'da madde 4'te yer alıyor. Kararın 4. maddesi şu şekilde:

Madde 4- (1) 24/12/2007 tarihli ve 2007/13033 sayılı Bakanalr Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararın geçici 3. maddesinde yer alan "konutların" ibaresi, "konutlar ile işyerlerinin (bina ve/veya bağımsız bölüm şeklinde olanlar)" şeklinde değiştirilmiştir.


5 soruda konutta KDV indirimi 2018!


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com


 

pus