Tapu takas işlemi nasıl yapılır?

Tapu takas işlemi nasıl yapılır? Tapu takas işlemi nasıl yapılır?

Takas bir malın başka bir malla değiştirilmesi olarak biliniyor. Değiştirilecek mallar taşınır veya taşınmaz mal olabiliyor. Peki, tapu takas işlemi nasıl yapılır?Tapu takas işlemi nasıl yapılır?

Gayrimenkul devir işlemleri sürecinde kimi zaman alıcının parayı vermemesi veya satıcının asıl gayrimenkul sahibi olmaması gibi sorunlar yaşanabiliyor.


Bu gibi tapu dolandırıcıklarının yaşanmaması adına Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Takasbank bir sistem oluşturdu.

Tapu dairesinden alınan e-ödeme numarası ile taputakas.com.tr adresinden veya taputakas mobil uygulaması ile sisteme giriliyor. Satıcı e-ödeme numarası ve gerekli bilgileri sisteme giriyor.  Sistem tarafından oluşturulan Takasbank Referans Numarasını (TVS Ref No) alıcıya iletiliyor.


Alıcı e-ödeme numarası ve TVS Ref No ile gerekli bilgileri sisteme giriyor. Gayrimenkul ve komisyon bedelleri Takasbank'ın hesabına gönderiliyor. Ödemelerin sisreme kayıt esnasında bildirilen hesap numarasından gönderilmesi zorunlu oluyor. 


Tapu dairesinde tescil işlemi gerçekleştiğinde Takasbank tarafından gayrimenkul bedeli satıcıya EFT ile gönderiliyor. Tapu takasın özellikleri nelerdir?Öznur YASLI/Emlakkulisi.com