Tatillerde 'kiralık villa' furyası!

Tatillerde 'kiralık villa' furyası!

Koronavirüs salgını yaşamı birçok alanda etkilemeye devam ediyor. Kovid-19 sebebiyle konut sektörünündeki alışkanlıklar ve tercihler de tamamen değişti. Tatil döneminin başlamasıyla birlikte, kiralık müstakil evlere talep daha çok arttı...


Dünyayı etkisi altına alan ve herkesin yaşam şeklinde değişikliklere neden olan koronavirüs salgını turizmde sektöründe de değişiklikler yarattı. Oteller sertifikasyon sistemindeki kriterleri yerine getirerek hizmet vermeye başlarken, birçok yerli ve yabancı turistin ise daha çok villa tipi ve bahçeli evleri tercih edeceği öngörülüyor.

Habertürk'te yer alan habere göre; şimdiden çoğu seyahat acentesinin yabancı turiste ev satışı ve kiralama yapan emlak firmalarına başvurduğu öğrenilirken, taleplerin otellerden çok müstakil evlere olduğuna dikkat çekildi. Müşterilerinin, daha az insanla temas halinde olarak kendi ailesiyle izole şekilde tatil yapmayı istediklerini dile getiren emlakçılar, özellikle yabancı turistlerin tur operatörlerinden bu yönde taleplerde bulunduğunu belirtti. Oda içinde jakuziden spor salonlarına, açık ve kapalı yüzme havuzlarından toplantı masalarına kadar çoğu imkana yer verilen villaların, bu yeni gelişen süreçte turistlerin yeni gözdesi olacağı tahmin ediliyor. 

Alanya Emlakçılar Derneği (ALEMDER) Başkan Yardımcısı Ali Özsoy, koronavirüs salgını sebebiyle otellerde kalmak istemeyen tatilcilerin bahçeli ve villa tipi evlere ilgi gösterdiğini belirtti.

Tatillerde

'MÜSTAKİL KONUTLAR TERCİH EDİLİYOR'

ALEMDER Başkan Yardımcısı Ali Özsoy, geçen seneye oranla şu an için talebin düşük olduğunu, fakat turizm sektörünün açılmasıyla birlikte talebin artmasını beklediklerine dikkat çekti. Özsoy, "Koronavirüs sebebiyle kiralık konutlarda daha çok bahçeli ve müstakil konutlar tercih ediliyor. Ama rezervasyon olarak önceki yılların gerisindeyiz. Turizmin harekete geçmesiyle beraber kiralık konutların da hareketleneceğini düşünüyoruz. Daha çok tercih şu anda yeşillikler içinde olan bahçeli müstakil konutlar. Şu an için az da olsa soruluyor ama henüz yeteri kadar rezervasyon alamıyoruz. Geçen seneye oranla yok denecek kadar az" diye konuştu.

'ACENTELER DE TURİSTLER DE BİZDEN MÜSTAKİL EV İSTİYOR'

Emlak Profesyonelleri Derneği (TTPP- The Turkish Property Professionals) Kurucu Başkanı, Alanya Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Yakup Uslu, bu sene koronavirüs sebebiyle çok ilginç bir deneyim yaaşdıklarını vurguladı. Uslu, "Gerçekten her şey durdu. Turizmde şu an kimse ne olacağını bilmiyor, önümüzü kestiremiyoruz ama anladığımız kadarıyla Türkiye'de temmuz ayından itibaren Avrupalıların gelme ihtimali yüksek gözüküyor. Tabii ki insanlar koronavirüs nedeniyle otellerde tatil yapma konusunda tereddüt ediyor. Hatta uçmakta bile tereddütleri var. Dolayısıyla bizim gibi emlak firmalarından seyahat acenteleri daire ve villa talep ediyor. Çünkü insanlar çok büyük otellerde kalmaktansa özel yaşamların olduğu, sürekli insanların girip çıkmadığı, her şeylerini kendilerinin paylaştığı mekanlar tercih ediyor. İnternetten de görüyoruz, bizden de sık sık daire talepleri oluyor. Acenteler de bahçeli villa talep ediyor. Aslında daire talebi var, ülkemiz için gerçekten çok güzel bir turizm hareketi olabilir. Baktığımızda dünyanın birçok yerinde daire ve villa kiralamalar o ülkelere çok büyük ekonomik katkı yapmıştır" şeklinde konuştu.

'BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR MODEL'

Bazı Avrupa ülkeleriyle iş yaptıklarını ve Avrupalıların kiralık evi daha çok tercih ettiklerini kaydeden Uslu, şunları söyledi: 

"Biz İspanya'da da aynı şekilde satış yapmaktayız. Orada gördüğümüz kadarıyla özellikle Toreva bölgesinde otel yok. Ben gittiğimde çok şaşırmıştım. Orada en çok kiralık daire tercih ediliyor. Avrupalılar şunu yapıyor; arabasını kiralıyor, ucuz uçak biletini buluyor ve iki çift bir daire kiralıyor, alışverişini de yapıyor ve yaşamına devam ediyor. Yani bizim için de çok önemli bir model bu. Son zamanlarda daire kiralamak çok gelişti. Ben eminim ki insanlar çok büyük otellerde kalmaktansa bu tür daireler kiralayarak turizmi canlandırabilir. Bunun ekonomimize çok büyük katkısı olacağını düşünüyorum. Bu insanlar gelince araba kiralıyor. Uçak şirketleri para kazanıyor. Çevredeki restoranlar kazanıyor. Daire sahipleri de evlerinden yatırım olarak kazanıyor."

İSKANDİNAVLAR AĞIRLIKTA

En çok kiralık müstakil ev talebinin İskandinavlardan olduğuna dikkat çeken Uslu, Rusların durumunun belli olmadığını ama onların da çok sık kendilerine sorular sorduğunu kaydetti. Uslu, "Son zamanlarda İskandinavlar Alanya'mızın çok iyi müdavimleri, onlardan talepler var. Ruslardan var ama Rusya'nın ne olacağını tam bilmiyorum. Onlar da bilmediği için sürekli soruyorlar. Özellikle acentelerin çok talepleri geliyor bize" diye konuştu.

Koronavirüs arsa ve villa fiyatlarını uçurdu!

Konutta trend değişti! Yaşam alanları yenileniyor!

Tatilciler yazlık ev kiralıyor!