10 / 08 / 2022

Tepetarla Köyü'nün imar planları yeniden düzenlendi!

Tepetarla Köyü'nün imar planları yeniden düzenlendi!

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, “Tepetarla halkı imar tehdidi altında” başlıklı haberle ilgili yazılı basın açıklaması yapı. Kocaman, Tepetarla Köyü'nün imar planlarının yeniden düzenlendiğini söyledi.Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, basında çıkan “Tepetarla halkı imar tehdidi altında” başlıklı haberle ilgili yazılı basın açıklamasında bulundu. Başkan Kocaman, bahsi geçen haberlerdeki konuların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

İMAR PLANLARI HALKIN TALEPLERİNE GÖRE DÜZENLENDİ

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, basında yer alan “Tepetarla Halkı İmar Tehdidi altında” başlıklı haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Başkan Kocaman basın açıklamasında gündeme getirilen iddiaları yanıtladı. Tepetarla Köyü’nün fay hattı bahane edilerek imara kapatıldığı ve bu sebeple köyün kaldırılmak istenildiği doğru değildir diye konuşan Başkan Kocaman “Tepetarla bölgesine ait Uygulama İmar Planları ilk kez Kartepe Belediyesi’nce yapılmıştır. İmar Planları yapılırken Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanmış zemin etüt raporunda belirlenen veriler, planlara aktarıldığından belediyemizce özellikle yapılmış bir kısıtlama  söz konusu olmamıştır. Tepetarla’da yaşayan halkın bir kısmı tarafından imar planlarına karşı dava açılmış ve davaların sonucuna göre Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce İmar Planları yeniden düzenlenerek tüm gerekçeler planlarda ortadan kaldırılmıştır” diye konuştu.

GİZLİ PROJE YOK

Açıklamasının devamında Başkan Kocaman, şunları söyledi: “Fay hattı genişliğinin 150 metre olması ile ilgili köyde gizli projelerin yapılacağı, bu alanda lojistik merkez ve gondol projesi olduğu belirtilmektedir. Böyle bir durum söz konusu değildir. Fay hattı genişliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 22.07.2013 tarihli onaylanan zemin etüt raporunda belirtilmekte olup bu alan genişliği belediyemizce değil bilimsel verilere göre belirlenmiştir. Ayrıca Lojistik alan veya gondol projesi gibi konular gerçeği yansıtmamakla birlikte tamamen dedikodu ve söylentilerden ibarettir. İmar planlarında bu alanın lojistik alan veya gondol yapılması gibi kullanımlar planlanmamıştır.” 

DOĞAL DOKU KORUNACAK

Başkan Kocaman “Tepetarla Köyü el değmemiş nadir bir yerdir. Tepetarla Bölgesi’nin yapı yoğunluğu, köyün mevcut arazi durumunu ve doğal dokusunu korumak amacıyla düşük yoğunluklu olarak planlanmıştır, bahse konu rant elde edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir” diye konuştu.

HER ZAMAN YANLARINDAYIZ

Açıklamasını tamamlanan Başkan Kocaman “Tepetarla Köyü bizim için kıymetlidir. Tepetarla köyü’nde yaşayan vatandaşlarımızın duygu ve düşüncelerini önemsiyoruz, Kartepe Belediyesi olarak her zaman yanlarındayız” ifadelerini kullandı.