The Guardian'dan son dakika Kanal İstanbul haberi!

The Guardian'dan son dakika Kanal İstanbul haberi!İngiltere’nin en çok satan gazetelerinden The Guardian, Kanal İstanbul’un temel atma törenine ilişkin dikkat çeken bir haber yayınladı.


İngiltere’nin en çok satan gazetelerinden The Guardian, Kanal İstanbul’un temel atma törenine ilişkin dikkat çeken bir haber yayınladı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; Gazetenin Türkiye muhabiri Bethan McKernan, "Türkiye gibi aşırı kutuplaşmış bir toplumda bile insanların çoğunun hemfikir olabildiği nadir konulardan biri şu: Karadeniz ile Marmara'yı birbirine bağlayan bir kanal inşa etmek delice bir fikir" ifadelerini kullandı. 

Haberde Kanal İstanbul projesinin maliyetinin 15 milyar dolar olduğu ileri sürülse de Fransa'da gerçekleştirilen bir konferansta maliyetin 65 milyar dolara ulaşabileceğinin belirlendiği vurgulandı. 

The Guardian

"YAPILMASI İMKANSIZ"

Rusya siyaseti uzmanı da olan gemi gözlemcisi Yörük Işık, haberle ilgili açıklamasında "Bence aslında konuşmamız gereken kanalın kendisi değil; kanal fikri. Çünkü kanalın yapılması imkansız. Yakıtı inşaat çılgınlığı olan böyle bir hükümet için bile yapılması 20 yıl sürer ve süreç Marmara su havzasını tamamıyla yok eder" diye konuştu.

Işık, "Aynı zamanda finansman bile yok. Türk bankaları bile sürdürülebilirlik ve çevre endişelerini dile getirerek elini sürmüyor. Sanki 19. yüzyıldan fırlamış bir fantazi projesi gibi geliyor kulağa. Artık bu tür inşaatlara gerek yok" diye konuştu.

The Guardian

İstanbul Politakalar Merkezi'nden Dr. Akgün İlhan da, "Kanalın yapılmasının sadece İstanbul'un değil, tüm Marmara bölgesinin ekosistemi ve toplumunda çok büyük ve geri çevirilemez ters etkileri olur" dedi. açıklamasında bulundu. 

Kanal İstanbul'un temeli atıldı!

Kanal İstanbul projesi 7 maddede tüm detaylarıyla!

Kanal İstanbul maliyetini 12 yılda çıkaracak!