TOKİ, Bolu Yeni Sanayi Sitesi'ni revize edecek!

TOKİ, Bolu Yeni Sanayi Sitesi'ni revize edecek! TOKİ, Bolu Yeni Sanayi Sitesi'ni revize edecek!

Bolu Takip Gazetesi köşe yazarı olan Hasan Perçin bugünkü yazısında Bolu Yeni Sanayi Sitesi projesini değerlendirdi. Perçin, TOKİ'nin projeyi revize edeceğini söyledi.Yaklaşık 1 sene önce fiyatların yüksek o İması nedeniyle olaylı geçen Yeni Sanayi sitesi toplantısının ardından  TOKİ  heyeti projeyi revize ederek tekrar karsımıza çıktı. Fiyatları şişiren sosyal tesisler ve asma tavan projeden çıkarılmış. 

İş yerleri basit yalın ve prefabrik diye tabir ettikleri türden yapılacak, Zeminine helikopter beton atılıp arka kısmına VC lavabo yapılacak. 

Tabiri caiz ise 4 duvar bir çatı, bunu proje uzmanı bayan samimiyetle söyledi, Bloklar arası 39 metre İş yerlerinin tavanı 6,5 metre eni 9 metre boyu ise 12,5 metre olarak tasarlanmış. 

İlk toplantıdaki kalabalığı göremedik,sürecin çok uzaması ve bir kısmının da projeden ayrılması ilgiyi azaltmış gibiydi. 

30 Eylül'ün ardından TOKİ'nin ihale süreciyle Yeni Sanayimize başlanmış olacak, Proje Bolu için önemli ve büyük, devlet kanalı ile yapılacak olması güzel, kooperatif usulü ile yapılmaya kalkılsatam bir macera olurdu, Projeden mahkeme kanalı ile çıkanlara tekrar iş yeri hakkı verilmeyecek, dükkân ebatları sektörüne uymadığı için ayrılanlara müsamaha gösterilecek, TOKİ brüt 127 metre dükkân yapımına 180 bin TL fiyat biçmiş, ihaleyle özel sektöre yapımını vereceği sırada talip olan firmalardan indirim alacağını, bununda en fazla yüzde 25 olacağını ön görüyor,yani TOKİ nin ön görüsüne göre 127 metre iş yeri 145 bin TL falan, Yüzde 10 ila 25 arasında peşin verilip geri kala nı ise 120,160 ve 190 aya varan vadelerle ödenebilecek. 

Taksitler teslimden sonra değil iş yerleri yapım aşamasında ödenmeye başlayacak,artı KDV fiyata eklenecek, Dükkân içi asma tavan vb, gibi düzenleme için iskâna açık... 

3 tip dükkân var 127 metre, 92 metre ve büfe için 45 metre. 

500 metre çalışma alanına ihtiyacı olan esnaf 127 metre iş yerinden 4 adet talep etmesi ve 30 Eylüle kadar iş yeri başına 4 bin TL yatırarak projede yer alması gerekiyor. 

Sanayi sitelerinin hep yol kenarında olmasından dolayı bir esnafımız Yeni Sanayimizin D-100'e cephesi olmamasını sordu. 

Evet gerçekten önemli bir soru, proje alanında D-lOOe cephesi olan, sanayi bittikten sonra paha biçilmez 400 dönüm arsamız boş bırakılmış, Alanın,dükkân ebatları uymayan ağır metalciler için değerlendirilebileceği belediye başkanımız tarafından söylendi, projenin en değerli yol kenarı bölümü otomotive ayrılsa daha güzel olmaz mı? 
Hasan PERÇİN/Bolu Takip Gazetesi