Mütekabiliyet yasası ileTürkiye'de yabancı yatırımı 8 kat arttı!

Mütekabiliyet yasası ileTürkiye'de yabancı yatırımı 8 kat arttı! Mütekabiliyet yasası ileTürkiye'de yabancı yatırımı 8 kat arttı!

Başarılı ekonomik performans ve Mütekabiliyet Yasası, yabancıları Türkiye'de arsa yatırımı yapmaya yöneltiyor. Mısırlı Orascom ve Rusya merkezli Costa Türkiye'de arazi aradığını açıkladı. İnşaat sektöründeki doğrudan yabancı yatırımlar ise 8 kat arttıDünyayı kasıp kavuran ekonomik kriz ve siyasi gerilim ortamı Türkiye'yi yabancı yatırımcılar için güvenilir liman haline getirdi. Özellikle gayrimenkul sektöründe dev bir adım olarak nitelendirilen Mütekabiliyet Yasası'ndan sonra cebindeki nakit parayı değerlendirmek isteyen yatırımcı Türkiye'den arsa almak için girişimlerini hızlandırdı. Bunlardan biri de Mısır'ın en zengin işadamı olarak bilinen Orascom Holding'in patronu Naguib Sawiris. İsviçre, Mısır, Ürdün ve Umman'da geniş araziler alarak dev turizm kompleksleri yapan Orascom Turizm, Türkiye'den de arsa almayı planlıyor. Orascom'a bağlı El Gouna Bölgesi Genel Müdürü Adham Mahmoud, "Biz çok büyük araziler için yatırım yapıyoruz. Genellikle devlet arazileriyle ilgileniyoruz. Türkiye'nin turizm potansiyeli çok yüksek. 1 milyon metrekarelik bir arazi almak isteriz" şeklinde konuştu.

RUSLARA REZİDANS 

Öte yandan, Rusya merkezli Costa Group da Türkiye'ye yatırım yapmayı planladığını açıkladı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Çalgüner, ilk etapta Türkiye'de konut ve rezidans projeleri yapacaklarını bunun için İstanbul, Bodrum ve Antalya'da arazi arayışında olduklarını belirtti. Başlangıç olarak 100-150 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını ifade eden Çalgüner, "İstanbul'da bir rezidans, Antalya ve Bodrum'da ise butik oteller ve villa yapmak için arazi arıyoruz. Arazinin doğru bir yerde olması ve mal sahibinin yapılacak işin konsepti ve kalitesi konusunda bizimle hemfikir olması çok önemli. Çünkü A plus kitleye hitap edecek" dedi. 


2 BİN 850 YABANCI ŞİRKET VAR

Türkiye 'de arazi yatırımı yapmak giderek daha da kârlı hale gelince büyük şehirlerde kurulan yabancı inşaat şirketlerinin sayısı da arttı. Bu yılın ilk yarısında yabancı sermayeli 53 inşaat şirketi kuruldu. Yedi şirkette de yabancı sermaye iştiraki gerçekleşti. Böylece Türkiye'deki yabancı sermayeli inşaat şirketlerinin sayısı 2 bin 850'ye ulaştı. Yabancı yatırımcılar en çok İstanbul, Antalya ve Muğla'dan arazi ve gayrimenkul almak için başvuruyor.


YABANCI YATIRIM 8 KAT ARTTI

Türkiye'de gayrimenkul sektörüne yatırım yapan yabancıların oranı giderek yükseliyor. İnşaat sektörüne bu yılın ilk yarısında 1 milyar 254 milyon dolarlık doğrudan yabancı yatırım girişi gerçekleşti. Gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri sektöründe ise aynı dönemde 184 milyon dolarlık yabancı yatırımı oldu. 2012'nin ilk altı ayında inşaat sektörüne gelen doğrudan yabancı yatırım miktarı geçen yılın aynı dönemine göre sekiz kat artış gösterdi.

Sabah