19 / 08 / 2022

Türkiye'deki fabrikasını kapatan Honda elektrikli araçlar için Çin'de fabrika kuruyor

Türkiye'deki fabrikasını kapatan Honda elektrikli araçlar için Çin'de fabrika kuruyor

Japon otomotiv üreticisi Honda, Türkiye'de 24 yıl süren üretim macerasını geçen sene sonlandırıp Gebze'deki fabrikasını kapatmaya karar vermişti. Honda, üreteceği yeni nesil elektrikli araçlar için Çin'de fabrika kurmaya karar verdi. İşte detaylar...Honda elektrikli araç üretimi için Çin'de fabrika yatırımı yapmaya karar verdi. Sürdürülebilirlik kapsamında güneş enerjisi ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları kullanılacak fabrika için başlangıçta 3,49 milyar yuan (yaklaşık 525 milyon dolar) yatırım gerçekleştirilecek. 400 bin metrekarelik alana kurulacak fabrikanın, üretime 2024 yılında başlaması ve üretim kapasitesinin yıllık 120 bin adet olması hedefleniyor.

Sony ile birlikte elektrikli araç üretmek için çalışmalarına devam eden Honda, Çin'deki ortağı GAC Honda Automobile ile birlikte elektrikli araç üretimi için yeni bir fabrika inşaatına başladı

Ürün gamındaki elektrikli araç modellerini artırmayı planlayan Honda, elektrifikasyon stratejisine yönelik önemli yatırımlarını da büyüterek sürdürüyor. Yeni elektrikli otomobil üretim fabrikası Çin’in Guangzhou kentinde, 400 bin metrekare büyüklüğündeki bir alanda kurulacak. Tesisin üretim kapasitesinin yıllık 120 bin adet olması planlanırken, üretime 2024 yılında başlanması hedefleniyor.

Türkiye deki fabrikasını kapatan Honda elektrikli araçlar için Çin de fabrika kuruyor