04 / 02 / 2023

Türkiye'nin ilk fuar oteli

Türkiye'nin ilk fuar oteli

Türkiye'de ilk defa bir fuar merkezinde 5 yıldızlı bir otele de sahip olacak. Pendik'te inşa edilen İstanbul'un üçüncü fuar merkezi böylece konuklarını otel arama derdinden kurtaracakPendik'te hayata geçirilen İstanbul'un üçüncü fuar merkezi projesinde çalışmalar hızla sürüyor. Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, Anadolu yakasının ilk, İstanbul'un üçüncü fuar merkezi inşaatının tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, şu bilgiyi verdi:


"Geçen Nisan ayında inşaat çalışmalarına başlanan fuar merkezinin yapımı durmaksızın sürüyor. Pendik'in kuzeyinde kurulan fuar merkezi, 600 yataklı otel, 3 bin kişilik kongre sarayı, açık ve kapalı otoparklar, restoranlar, kapalı çarşı tarzında dükkânlar ve fuarcılık alanından oluşuyor. Merkez, Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılacak ve belediye, hiçbir şekilde harcama yapmayacak." Fuar merkezi ihalesini alan firmanın, merkezi 30 yıl işleteceğini de kaydeden Erol Kaya, "ihaleyi alan firma burayı yapacak, işletecek, belediyeye kira bedelini ödeyecek ve 30 yıl sonunda yaptıklarını devredecek" dedi.


Erol Kaya, fuar merkezinin maliyetinin 60 milyon dolar olduğunu açıklayarak, belediyenin kira kazancının yıllık 1,2 milyon YTL olarak belirlendiğini ve bu miktarın enflasyon oranında arttırılacağını kaydetti. 2008 yılı içinde hizmete sunulacak projeyle 3 bin 500 kişiye istihdam sağlanacağının altını çizen Kaya, "Bayraktar İnşaat'ın yaptığı fuar merkezinde 5 yıldızlı otel de yer alıyor. Böylece Türkiye'de ilk defa bir fuar merkezinde 5 yıldızlı otel yapılmış olacak" dedi
Geri Dön