Türkler Karadağ’a göç ediyor!

Türkler Karadağ’a göç ediyor! Türkler Karadağ’a göç ediyor!

Avrupa Birliği (AB) üyeliğine girmesi planlanan Karadağ’da Tük akını yaşanıyor. Ülkede 7 günde 800 Euro’ya oturma ve çalışma izni alınabiliyor.Avrupa Birliği (AB) üyeliğine girmesine kesin gözüyle bakılan Karadağ’a Türk vatandaşlar akın ediyor. Ülkede Türklerin kurduğu şirket sayısı 3 bini geçiyor.

Hürriyet Gazetesi'nden Aysel Alp'in haberine göre; Karadağ-Türk İş Adamları Derneği (KATİAD) Başkanı Necmi Saykun, Karadağ’dan vatandaşlık alarak Avrupa Birliği (AB) vatandaşı olma hayali kuran Türkleri dolandırıcılarla ilgili uyardı. Karadağ vatandaşı yapma vaadiyle insanlardan 10 bin Euro’ya ulaşan paralar alındığını söyleyen Saykun, “Karadağ çifte vatandaşlığı kaldırdı. Burası kolay vatandaşlık dağıtan bir ülke değil. Konut da alsanız, otel de yapsanız vatandaşlık almanız garanti değil” diye konuştu.

 

7 günde vatandaşlık dolandırıcılığı

Türkiye’nin Karadağ Büyükelçisi Songül Ozan ise şu açıklamalarda bulundu: “Karadağ’da ev alana otomatik vatandaşlık, 2 saatte oturma izni verme gibi duyurular gerçek değil” diye konuştu. Türkler’in, çocuklarına huzur ve güven ortamında, doğal beslenme fırsatıyla, devlet okullarında Finlandiya modelli eğitim aldırmak için Karadağ’a yerleştiklerini belirten Saykun, bunun için de ya konut aldıklarını ya da şirket kurduklarını söyledi. Saykun, vatandaşlık vaadiyle Türkler’i kandıran simsarlara karşı dikkatli olunması gerektiğini belirterek ülkedeki yasal süreci şöyle anlattı: “Şirket kurmak için 1 Euro sermaye yeterli. Yasal işlemler nedeniyle 300 Euro da kuruluş maliyeti var. Şirketi kurduktan 7 gün sonra çalışma ve oturma kartı almanız için de 280 Euro harç ödeniyor. Tüm bu işlemler için 200 Euro gibi bir aracılık hizmet bedeli ödemek yeterli. Dolayısıyla 800 Euro’ya şirket kurup, oturma ve çalışma izni alınabilir. Oysa İstanbul, Antalya, Bursa,  İzmir  ve  Ankara  gibi şehirlerde, lüks otellerde toplantılar yapılıp, 7 günde vatandaşlık vaadiyle 10 bin Euro isteyenler var. Bunlara inanmayın. Bu ülkede zaten 7 günde 800 Euro’ya oturma ve çalışma izni alınabiliyor.”