08 / 08 / 2022

Van Başkale ve Saray'da depremzedeler konutlarına sonbaharda kavuşacak!

Van Başkale ve Saray'da depremzedeler konutlarına sonbaharda kavuşacak!

İran'da 23 Şubat 2020 tarihinde yaşanan depremde Van'ın Başkale ve Saray ilçelerindeki evleri yıkılan depremzedelerin kalıcı konutlarına sonbaharda kavuşması planlanıyor.İran'da 23 Şubat 2020 tarihinde yaşanan depremde Van'ın Başkale ve Saray ilçelerindeki evleri yıkılan depremzedelerin kalıcı konutlarına sonbaharda kavuşması planlanıyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; 23 Şubat 2020 tarihinde merkez üssü İran'ın Hoy kenti olaarak açıklanan 5,9 şiddetindeki depremde, evleri ve ahırları hasar gören mahalle sakinlerinin yaşadıkları sorunların çözülmesine ilişkin çalışmalar sürüyor.

Sınır hattındaki Örenburç, Özpınar, Güvendik, Gelenler, Kaşkol, Böğrüpek ve Ömerdağı mahallelerinde 10 kişinin yaşamını yitirdiği, 67 kişinin de yaralandığı depremde, telef olan 1904 hayvan için 107 çiftçiye 2 milyon 150 bin 250 TL destek sunuldu. Yıkılan ahırların yerine farklı büyüklükte 1084 ahır çadır kurulumu yapıldı. 

Van Başkale ve Saray da depremzedeler konutlarına sonbaharda kavuşacak!

Depremzedelerin yaşadığı sorunların çözülmesi amacıyla bütün imkanların seferber edildiği mahallelerde, kısa sürede 2 bin 464 çadır, sonrasında da 2 bin 90 konteyner kuruldu ve geçici barınma sorunu çözüme kavuşturuldu.

Bir yıldan fazla zamandır yapılan yardımlarla yaraları sarılan depremzedelerin kalıcı konutlara yerleştirilmesine ilişkin çalışmalar da devam ediyor.
Yer seçimleri ve ihalesi yapılan konutların sonbahara kadar bitirilerek hak sahiplerine teslim edilmesi hedefleniyor.

- "300 konutun ihalesi yapıldı"

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Emin Bilmez, AA muhabirine, yer seçim belgesini tamamlayan hak sahiplerinin evlerinin ihalesinin gerçekleştirildiğini belirtti.

Van Başkale ve Saray da depremzedeler konutlarına sonbaharda kavuşacak!

Yüklenici firmanın sahada çalışmalara başladığını vurgulayan Bilmez, şu açıklamalarda bulundu:

"Vatandaşlarımızda evlerin büyüklüğü, kullanımı konusunda bir tereddüt oluştu. Bu nedenle  TOKİ  ile görüştük. Saray ilçesindeki Örenburç ile Başkale ilçesindeki Özpınar mahallelerinde birer örnek konut yapılıyor. Konutları gören vatandaşlarımızın tereddütleri bertaraf olacaktır. Hak sahipliğini kazananların başvurusunda artış bekliyoruz. Şu anki konutlarımız 90 metrekare olacak, depreme dayanıklı ve ısı yalıtımlı şekilde inşa edilecek. Bölgemizin şartlarına çok uygun. Uzun süre kullanabilecekleri konutlar ve bu konutlar sabit ücretle verilecek. 2 yıl geri ödemesiz geri kalanı sabit taksitlerle 18 yılda geri ödenecek."

Binin üzerinde kişinin hak sahibi olduğuna ve birinci etapta 300 ev ve 450 ahırın ihalesinin yapıldığına vurgu yapan Bilmez, sonbaharda yer sorununu çözenleri evlerine yerleştirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Van'da inşa edilen 1000 konutun hak sahibi belli oldu!