Van'da Ortaçağ sığınağı kaya yerleşimleri bulundu!

Van'da Ortaçağ sığınağı kaya yerleşimleri bulundu!


Van'da Ortaçağ sığınağı kaya yerleşimleri bulundu. Gürpınar'a 70 kilometre uzaklıktaki Taşdönderen Mahallesi'ni çevreleyen yüksek tepelerde bulunan kaya yerleşimleri, labirent şeklindeki çok sayıda odasıyla dikkati çekiyor


Van'ın Gürpınar ilçesine bağlı Taşdönderen Mahallesi'nde Ortaçağ dönemine ait kaya yerleşimleri bulundu.


İlçe merkezine 70 kilometre uzaklıktaki Taşdönderen Mahallesi'ni çevreleyen yüksek tepelerde bulunan ve ilk kez görüntülenen kaya yerleşimleri, labirent şeklindeki çok sayıda odasıyla dikkati çekiyor. Vadiye hakim noktalara kayaların yontulmasıyla iç içe inşa edilen 3 katlı yapıda, yaklaşık 24 metrekare genişliğinde odalar göze çarpıyor.


Yerleşimde incelemelerde bulunan Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top, AA muhabirine, kayalıklara yontulmuş yerleşimin 3 katlı yapılardan oluştuğunu anlattı.


Kaya yerleşiminin, yaptığı ilk tespitlere göre Ortaçağ dönemine ait olduğunu vurgulayan Top, bu dönemde bölgede Hristiyanların yoğun olarak yaşadığını söyledi.


Top, manastır kompleksi gibi tasarlanan yapının, özellikle asıl yerleşime uzak olmasının ve ulaşılması güç bir noktaya yapılmasının önemine işaret ederek, "Bizim bile günümüz imkanlarıyla bir saat süren zorlu tırmanışla buraya ulaşmış olmamız gösteriyor ki aslında burası sığınma yeri olarak kullanılmış" dedi.


-Bin yıllık geçmişi var


Üç katlı yapılan ve en üst katı teras olarak kullanılan yerleşimdeki her katta iki oda bulunduğunu belirten Top, odaların 6 metre uzunluğa, 4 metre genişliğe sahip olduğunu dile getirdi.


Top, yaklaşık bin yıllık bir geçmişi bulunan kaya yerleşiminde insanların uzun yıllar yaşadığını gösteren izlere rastladıklarını bildirerek, şunları kaydetti:


"O dönemde buralarda hayat süren insanlar olduğunu gösteren izler var. Tek tük de olsa bazı seramik parçaları bulduk. Burası hem tarihsel hem de jeolojik açıdan incelenmesi gereken bir yer. Buraya ilk gelişimiz ve keşif amaçlı geldik. Bu ziyaretimizde görüntüleme yaptık. Sonrasında buranın hem tarihsel boyutu hem de diğer özellikleriyle ilgili daha detaylı araştırmalar yapıldığında biz de daha fazla fikir sahibi olabileceğiz."


AA