Varyap Türkiye'nin en büyük yerli alışveriş merkezi zinciri olacak

Varyap Türkiye'nin en büyük yerli alışveriş merkezi zinciri olacak

Varyap, alışveriş merkezi zinciri VarMall'un ilkini Pendik'te açacak. Şirket, uygun olan her projesine bir göz sağlığı kliniği ekleyerek halkı göz muayenesine teşvik edecek.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen Avrupa'nın en büyük 3'üncü gayrimenkul fuarı Meeting Point'e katılan Varyap, Türkiye'deki ilk alışveriş merkezini 18 ay içinde açmayı planlıyor. İstanbul Bahçeşehir ve Ataşehir'de hayata geçirilen Uphill Court konut projelerinden sonra ticari gayrimenkule de el atan şirket, 'VarMall' markası ile Türkiye çapında zincir alışveriş merkezleri açacak. İlk projesini İstanbul Pendik'te inşa edecek olan Varyap, uygun olan tüm alışveriş merkezlerine sadece göz hastalıkları alanında hizmet verecek poliklinikler ekleyerek ziyaretçileri göz sağlığı ile daha çok ilgilenmeye teşvik etmek istiyor.

'GÖZ SAĞLIĞI HAYATİ'
Pendik'teki VarMall'un inşaatına aralık ayında başlamayı hedeflediklerini belirten Varyap CEO'su Erdinç Varlıbaş, projelerine diğerlerinden daha farklı bir özellik katmak istediklerini ve sağlıkla ilgili bir girişim başlattıklarını belirtti. Türk insanının ciddi bir şikayeti oluşmadan kolay kolay göz muayenesine gitmediği gözleminden yola çıktıklarını söyleyen Varlıbaş, "Alışveriş merkezlerimizde sağlık ile ilgili bir hizmet alanı yaratmaya karar verince göz sağlığını daha hayati ve ihmal edilen bir konu olarak gördük. O nedenle bu poliklinikleri eklemeye karar verdik" dedi. Polikliniğe hem alışveriş merkezinin içinden hem de dışarıdan giriş olacağını anlatan Varlıbaş, bu hizmetin merkezin ziyaretçi sayısını da yüzde 10-15 oranında artırmasını beklediklerini ifade etti. Varlıbaş, şöyle devam etti: "Amacımız, ihmal edildiğini düşündüğümüz göz sağılığı konusunda tüketiciyi teşvik etmek. Alışveriş merkezleri insanların yoğun olarak ziyaret ettiği yerler. İstedik ki alışverişe çıkan tüketici hizmeti yakınında bulsun, onu teşvik etmiş olalım." Pendik VarMall'un arsa payı dahil 40-50 milyon dolar civarında bir yatırım olduğunu belirten Varlıbaş, toplam 50 bin metrekare alandan oluşan projede 21 bin metrekarelik de kiralanabilir alan bulunduğunu ekledi. Yapı market, hipermarket, eğlence merkezi, 6 sinema salonu ve 2 food court katının yanı sıra 110 mağazadan oluşacak projenin mağaza karmasının henüz yapılmadığını söyleyen Varlıbaş, Varyap olarak Türkiye'de 2 yılda 5, 10 yılda 40 alışveriş merkezi açmayı hedeflediklerini kaydetti. "Türkiye'nin en büyük yerel alışveriş merkezi zinciri olmak istiyoruz" diyen Varlıbaş, nüfusu 150 binin üzerinde, rekabetin olmadığı her yerleşim bölgesine yatırım yapacaklarını belirtti. Varlıbaş, genellikle orta büyüklükte merkezler açacaklarını söyleyerek, 2 yıl içinde 250 milyon dolar civarında yatırım planladıklarını sözlerine ekledi.

'Konutta gelecek hâlâ parlak'

Lacalle: Gayrimenkulde Türkiye çok moda ülke VARYAP olarak konut yatırımlarını da askıya almadıklarına dikkat çeken Varlıbaş, her yıl en az bin konutluk proje kontratı hedefleri olduğunu ve mutlaka tüketiciye avantaj sağlayacak projeler üretmek istediklerini kaydetti. Varlıbaş, sözlerine şöyle devam etti: "Konutta gelecek hala parlak. Ancak bundan sonra daha ince eleyip sık dokuyacağız. Tüketicinin alamayacağı fiyatta konut üretmeyeceğiz. Bunu sağlayacak arsa bulamazsak da öyle proje yapmayacağız. 10 yılda en az 10 bin konut hedefimiz var. Konutta her zaman ev sahibine en az yüzde 30 kazandıracak işler yapacağız. Yoksa marka değerini kaybederiz."
Lacalle: Gayrimenkulde Türkiye çok moda ülke

ULUSLARARASI Meeting Point fuarının Organizasyon Komitesi Başkanı Enrique Lacalle, gelecekte Türkiye'nin emlak sektöründe büyük yeri olacağını ifade ederek, Meeting Point komitesinin geçen yıl Türkiye'yi 'geleceğin emlak şehri' seçtiğini hatırlattı. "Türkiye gayrimenkulde çok moda bir ülke' diyen Lacalle, "Bu nedenle Meeting Point'teki Türkiye standının gelecek yıllarda daha da büyümesini istiyoruz. Amacımız işbirliğini güçlendirmek" diye konuştu. Avrupa Birliği ülkelerinin emlak sektörü açısından değerlendirildiğinde yeterli maddi güce sahip olduğunu ancak proje konusunda sıkıntı çektiğini anlatan Lacalle, "Bu yüzden yurt dışına açılmak istiyoruz. Fuarda hedeflenen şey yatırımcıları bir araya getirmek. Türkiye de emlak sektöründe en çekici ülkelerden biri" dedi.

MENEKŞE ATASELİM/SABAH

pus