Yalova'da 432 binanın kentsel dönüşüme alındı!

Yalova'da 432 binanın kentsel dönüşüme alındı! Yalova'da 432 binanın kentsel dönüşüme alındı!

Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Dr. Osman Ulukaya, Yalova'da yapılan etkin çalışmalarla bugüne kadar 432 binanın kentsel dönüşüme alındığını söyledi.Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Dr. Osman Ulukaya, Yalova'da yapılan etkin çalışmalarla bugüne kadar 432 binanın kentsel dönüşüme alındığını söyledi. 


Müdür Ulukaya, vatandaşları ömrünü tamamlamış binalar konusunda da uyardı. 

90'ı deprem kuşağı Kentsel dönüşüm kapsamında çalışmalar ülke genelinde devam ediyor. Bu kapsamda Yalova'da yapılan etkin çalışma sonrası bugüne kadar 432 binanın kentsel dönüşüme alındığı bildirildi. Konuyla ilgili bilgi veren Yalova Çevre ve Şehircilik il Müdürü Dr. Osman Ulukaya, "Türkiye'de, yaklaşık 19 milyonluk konut stokunun yüzde 40 gibi önemli bir kısmının riskli, yapı ömrünü tamamlamış, sağlıksız ve ruhsatsız yapılaşmadan oluştuğu ifade ediliyor. 


78,7 milyonluk Türkiye nüfusunun yüzde 92'lik bölümü, 1. ve 2. derece deprem kuşağı üzerinde kurulmuş kentsel alanlarda yaşıyor. Bugüne kadar ağır kayıpların yaşandığı deprem felaketleri, Türkiye'nin deprem kuşağı içinde yer alan bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini bizlere her seferinde acı bir şekilde hatırlatıyor. Yüzölçümünün yüzde içinde yer alan ülkemizdeki konut stokunun yaklaşık yüzde 40 gibi önemli bir kısmının, riskli, yapı ömrünü tamamlamış, sağlıksız ve ruhsatsız yapılaşmadan oluştuğu ifade ediliyor. 2015 yılı verileriyle 78,7 milyonluk Türkiye nüfusunun yüzde 92'lik bölümünün, 1. ve 2. derece deprem kuşağı üzerine kurulmuş kentsel alanlarda yaşadığı göz önüne alındığında, depreme dayanıklı yapılaşmanın önemi iyice anlaşılıyor" dedi. 


Bu kapsamda Yalova'da kentsel dönüşümle ilgili çalışmaları önemsediklerini söyleyen Ulukaya, "İlimiz genelinde kentsel dönüşüm çalışmaları müdürlüğümüz tarafından yürütülmekte olup ilimizde 432bina kentsel dönüşüme girmiştir. Vatandaşlarımız olası bir deprem karşısında can ve mal kaybını en aza indirgeyebilmek ve daha sağlıklı, güvenilir konutlarda oturabilmek adına, yapı ömrünü tamamlamış olan binaları için bakanlığımızın kendilerine bir fırsat olarak sunduğu kentsel dönüşüme daha duyarlı olmalarını bekliyoruz" diye konuştu. 


Yalova