04 / 07 / 2022

Yeni AKM'nin açılış tarihi belli oldu! 

Yeni AKM'nin açılış tarihi belli oldu! 

İnşaat çalışmaları tüm hızıyla devam Atatürk Kültür Merkezi (AKM) için açılış tarihi belli oldu. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AKM'nin 29 Ekim'de açılacağını duyurdu. Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) kaba inşaatının yüzde 90'ı bitti. Hürriyet'te yer alan habere göre; inşaatın tamamlanmasına kısa bir süre kala Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AKM’de medya kuruluşlarının genel yayın müdürleri, genel müdürleri, temsilcileriyle bir araya geldi.

Yeni AKM nin açılış tarihi belli oldu! 

Program Bakan Ersoy'un sunumu ile başladı. Atatürk Kültür Merkezi'nin kaba inşaatının yüzde 90'ının bittiğini söyleyen Bakan Ersoy, "Mekanik inşaatının ise büyük bir kısmı tamamlandı. Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) inşaatının maliyeti tahmini 1.8 milyar. Merkez dünyadaki örnekleriyle kıyaslandığında 32 ay gibi kısa bir süre inşaatı tamamlanmış olacak" şeklinde konuştu.

AKM 29 EKİMDE AÇILACAK 

Atatürk Kültür Merkezi'nin dünyadaki en önemli 10 kültür merkezi arasında olacağını söyleyen Bakan Ersoy, "Atatürk Kültür Merkezi'nin 100 bin metrekarelik bir kapalı alanı var. Bu projeyi yaparken amacımız İstanbul'un dünya çapında öncü kültür sanat şehri olmasıdır. Atatürk Kültür Merkezin'in açılış tarihini Cumhurbaşkanımız 29 Ekim olarak açıkladı. Merkezin kaba inşaatının yüzde 90'ı bitti. Sadece mekanik montajı kaldı" dedi.

 

DÜNYADA VE TÜRKİYEDE İSİM YAPMIŞ SANATÇILARLA GÖRÜŞÜYORUZ 

Atatürk Kültür Merkezi’nde kullanılan mekaniklerin çok özel olduğunu ifade eden Bakan Ersoy "Şu an en son teknoloji Atatürk Kültür Merkezi’nde uygulanıyor. Biz de dışarıdan 85 uzman kadro atama hakkı aldık. 20 ekip de bakanlığımızdan dahil ederek 100 özel kadro ile Atatürk Kültür Merkezi’ni yöneteceğiz. Atatürk Kültür Merkezi’nde aynı zamanda bir sanat danışma kurulu oluşturuyoruz. Bu sanat danışma kurulu dünyada ve Türkiye’de isim yapmış sanatçılarla görüşüyor" ifadelerini kullandı.

Bakan Ersoy, sözlerine şu şekilde devam etti:

Atatürk Kültür Merkezi'nin içinde 2 bin 38 kişilik bir opera salonu var. Bir de 805 kişilik bir tiyatro salonumuz olacak. Bu tiyatro salonu ile ilgili akustik yatırımları gerçekleştirdik. Aynı zamanda bir kültür sokağı oluşturuyoruz. Bu kültür sokağının içerisinde en önemli noktalardan biri de iki katlı kütüphanemizin olması. Yine Atatürk Kültür Merkezi içerisinde 3 katlı bir müzik platform merkezi oluşturuyoruz. Atatürk Kültür Merkezi müzik stüdyomuzda genç müzisyenlerimizin yetişmesini hedefliyoruz.

Yeni AKM nin açılış tarihi belli oldu! 

423 ARAÇLIK BİR OTOPARK PLANLADIK 

Merkezde 423 araçlık bir otopark planladıklarını anlatan Bakan Ersoy, "Atatürk Kültür Merkezi’nde çok amaçlı salonlar var. O salonlardan biri 2 katlı 386 metrekarelik toplantı, sergi, konser gibi faaliyetlerinin düzenlenebileceği bir salon. Beyoğlu kültür yolu boyunca gerçekleştirilecek etkinlikler bu salondan yönlendirilecek. Sadece bir noktada bir aktiviteyi gerçekleştirmek istemiyoruz. Beyoğlu’nun farklı yerlerinde de olsun istiyoruz. Dışarıda bulunan cam binayı ise güzel bir galeri şeklinde düzenlemek istiyoruz. Bu galerinin içine küçük bir cep sineması yerleştirdik" dedi.

Yeni AKM için geri sayım başladı!