Yeni Kömürhan Köprüsü'nün yüzde 92'si tamamlandı! 

Yeni Kömürhan Köprüsü'nün yüzde 92'si tamamlandı! 

Yapımı tamamlandığında bölgedeki 16 şehir için geçiş noktası olacak olan Yeni Kömürhan Köprüsü'nün yüzde 92'si tamamlandı...Malatya-Elazığ kara yolu üzerinde Karakaya Baraj Gölü'nden geçişi sağlayan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Orta Anadolu ve Akdeniz bölgelerini birbirine bağlayan yollar üzerinde stratejik konumda yer alan Yeni Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli'nde fiziki gerçekleşme oranı yüzde 92 oldu.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünce, mevcut köprünün yer aldığı noktada kesintiye uğrayan Elazığ-Malatya şehirleri arasındaki kesimin bölünmüş yol bütünlüğünün sağlanması, yol standartlarının iyileştirilerek daha konforlu ve güvenli ulaşım tesis edilmesi hedefiyle 2014'te Karakaya Baraj Gölü üzerinde yapımına başlanan Yeni Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli'ndeki çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. 

- Zaman ve akaryakıttan tasarruf sağlayacak

Yapımı tamamlandığında bölgedeki 16 şehir için geçiş noktası olacak köprü ve tünel, lojistik açıdan stratejik bir konumda yer alıyor.

Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli bünyesinde yer alan her biri 2 bin 400 metreden oluşan toplam 4 bin 800 metrelik çift tüp Kömürhan Tüneli, nihai beton kaplaması da dahil olam üzere bitirildi. 

"Özel teknolojik köprü" sınıfındaki bu köprünün hizmete açılmasıyla Malatya ve Elazığ arasındaki güzergah 1 kilometre kısalacak. Böylece zaman ve akaryakıttan da tasarruf sağlanarak ekonomiye katkı yapılacak. 

- İki yakanın birleşmesine 70 metre kaldı

Yeni tip koronavirüs ile mücadele sürecinde uygulamaya konulan önlemlerle belirli bir düzeyde devam ettirilen çalışmalar normalleşme sürecinin başlamasıyla hız kazandı.

Büyük ölçüde yerli teknoloji, yerli mühendislik ve iş gücüyle yürütülen gergin eğik askılı tipte, 660 metre uzunluğunda ve 23 metre genişliğindeki modern köprünün 590 metrelik kısmı bitirildi. Köprünün her iyi yakasının birleşmesine 70 metre kaldı.

Yeni Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli'nin, bağlantı yolları ve ikincil işlerinin tamamlanmasından sonra bu yılın sonunda hizmete açılması hedefleniyor. 

- Dünyada kendi alanında 4. sırada yer alıyor

Ters-Y tipi kule olarak tasarlanan gergin eğik kablolu Yeni Kömürhan Köprüsü, tamamlanan tek pilon ve orta açıklığı 380 metre olması özelliğiyle dünyada kendi alanında 4. sırada bulunuyor.

Köprü orta açıklığını oluşturan 25 (380 m) çelik segmentin 22'sinin imalatı, 20 segmentin de montajı yapıldı.

Kömürhan Köprüsü Bağlantı Tüneli ve Yolu Yapım Projesi'nin tamamlanmasıyla 1 milyon 750 bin metreküp toprak, 180 bin metreküp beton, 6 bin ton demir, 6 bin 650 ton çelik imalatı, 920 ton gergin eğik kablo, 210 ton art germe çelik, 120 bin ton plentmiks temel ile 73 bin ton asfalt işi yapılmış olacak. 

İmalatında 7 bin ton çelik kullanılan köprüde, çelik imalatların montajlarının yapılabilmesi için kullanılan kaynak boyu yaklaşık 450 kilometre, çelik segmentlerin kule bağlantısını sağlayan kablo uzunluğu ise 853 kilometre oldu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan Ayasofya açıklaması!

Kültür ve Turizm Bakanlığından Cennet Mağarası'ndaki asansör projesiyle ilgili açıklama!

Kasımpaşa Mevlevihanesi yıl sonunda açılacak!