23 / 03 / 2023

AB, elektrik piyasasının çalışmamasından dolayı Putin'i suçluyor

AB, elektrik piyasasının çalışmamasından dolayı Putin'i suçluyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa'daki elektrik piyasalarının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den dolayı düzgün çalışmadığını söyledi.AB, elektrik piyasasının çalışmamasından dolayı Putin i suçluyor

Von der Leyen, Danimarka'da düzenlenen Baltık Denizi Enerji Güvenliği Zirvesi’nden sonra düzenlenen basın toplantısında Avrupa enerji piyasasındaki son durum hakkında konuştu.

Von der Leyen yaptığı açıklamada,"Elektrik fiyatlarındaki artışın gerçek itici gücü gaz ve özellikle Putin tarafından manipüle edilen Rus gazıdır." dedi. Vladimir Putin'in doğal gazı Avrupa’ya karşı bir silah olarak kullandığını söyledi.

Von der Leyen, elektrik piyasasının işleyişine yönelik bir acil durum aracı geliştirdiklerini ve elektrik piyasasının uzun vadeli yapısal reformu için de çalışma başlattıklarını duyurdu.

"Elektrik piyasası artık işleyen bir piyasa değil çünkü Putin gibi sistematik olarak onu yok etmeye ve manipüle etmeye çalışan bir aktör var." ifadesini kullanan von der Leyen, bu duruma karşı harekete geçtiklerini vurguladı.

Avrupa’da yaşanan enerji krizi sonrasında elektrik ve doğal gaz fiyatları tarihi zirve yaptı.
Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön