Altın fiyatlarında Fed depremi!

Altın fiyatlarında Fed depremi!

Altın fiyatları Ukrayna'yla ilgili endişelerin neden olduğu güvenli liman talebinden sonra hafta içinde artış kaydetse de Fed'in dün Mart'tan itibaren faiz artırımlarının başlayacağı sinyali vermesiyle beraber sert değer kaybetti.Altın fiyatları dün spot piyasada yüzde 1,6’nın üzerinde değer kaybına uğrarken iç piyasada dolar/TL’deki yukarı yönlü hareket sebebiyle altının gram fiyatı 800 Türk Lirası seviyelerinin hemen altında işlem gördü. Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; Ukrayna’da Rusya ve batılı güçler arasındaki gerilim, bir süredir güvenli liman konumu sebebiyle altın fiyatlarına destek oluyordu. Altın fiyatları son iki ayın en yüksek seviyelerine çıkarken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz şahin sinyallerini devam ettirmesi altın fiyatlarında sert düşüşü getirdi. 

Altın fiyatlarında Fed depremi!

FED SONRASI DOLAR GÜÇLENDİ

Fed Başkanı Jerome Powell’ın istikrarlı bir şekilde politika sıkılaştırma sinyali vermesinden sonra kısa vadeli ABD tahvillerinin getirileri 23 ayın zirvesine çıktı ve dolar değerlendi.

Powell’ın yatırımcıları Mart'tan itibaren faiz artırımına hazırlamasıyla güçlenen dolar, diğer başlıca para birimleri karşısında birkaç haftanın en yüksek seviyelerine ulaştı. 

Dolar/TL son zamanlarda işlem gördüğü 13,5 seviyesinden yönünü sınırlı yukarı çevirdi. Fed kararından sonra gelen küresel satış baskısına karşın, dolar/TL bu sabah itibariyle 13,60 seviyelerinde işlem görmeye başladı. ,Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.