Ankara millet bahçesine kavuşuyor!

Ankara millet bahçesine kavuşuyor!Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nin de içinde yer aldığı Millet Bahçesi projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, millet bahçesinin Ağustos ayında hizmete açılacağını dile getirdi. 


Ankara'da yapımı devam eden içerisinde Atatürk Kültür Merkezi'nin yer aldığı millet bahçesi projesi için geri sayım başladı. Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, millet bahçesi projesinde incelemelerde bulundu.

Çalışmalar hakkında açıklama yapan Kurum, proje alanının 637 bin metrekare, yeşil ve açık alanların 601 bin metrekare ve yapısal kapalı alanları 35 bin metrekare olduğunu dile getirdi. Millet bahçesi içerisinde kıraathane, kütüphane, dinlenme alanları, hobi bahçeleri, çocuk oyun ve spor alanları, kapalı otopark gibi yerler olacak. Ek olarak 760 bin metrekarelik alan tramvayla gidilebilecek. Projenin yüzde 86'nın tamamlandığını söyleyen Kurum, herhangi bir deprem yaşanması halinde millet bahçesinin toplanma alanı olarak kullanabileceğini dile getirdi. 

Ankara millet bahçesine kavuşuyor!

Geri sayım başladı

Projenin önemine vurgu yapan Bakan Kurum şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu proje ile birlikte Ankara'mızın hem güneyinde hem kuzeyinde iki ekolojik koridor oluşturuyoruz. Atatürk Orman Çiftliği ile Atatürk Kültür Merkezi'ni buradan Gençlik Parkı'mızı, 19 Mayıs Stadyumu'muzu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası alanını,  Ankara  Hergelen Meydanı'nı ve oradan da Ankara Kalesi'ne kadar tarihi, kültürel ve doğal aksı birbirine bağlayacağız. Ankara'mız bu alanda nefes alacak. Atatürk Orman Çiftliği ile Gençlik Parkı'nı 19 Mayıs Stadyumu'muzun bulunduğu alanı birbirine bağlayacak çok önemli bir yeşil alanı kazandıracağız. 760 bin metrekare üzerine kurulu, Türkiye'de ve dünyada örnek gösterilecek bir millet bahçesi inşasında yüzde 86 oranında ilerledik. Millet Bahçemizi 30 Ağustos'a kadar tamamlayıp vatandaşlarımızın hizmetine açmak istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle hem Ankara'mıza hem bölgemize hem Türkiye'mize hizmet edecek millet bahçesini 30 Ağustos'ta tüm hemşehrilerimize kazandırmış olacağız. Önemli bir yatırım. Çok örnek bir proje olacak, çok önemsiyoruz. Burasını Ankara'nın Central Parkı yapacağız.”

7 gün 24 saat işleyen merkez olacak

Yeni yapılan millet bahçesinden sosyal ve kültürel etkinlikler olacağını dile getiren Kurum, AKM Millet Bahçesi'nin 7 gün 24 saat işlek bir merkez haline geleceğini dile getirdi. 

Ankara millet bahçesine kavuşuyor!

Bakan Kurum konuşmasının devamında şunları söyledi: 

“Kitap okuma, hobi alanları, çocuk oyun alanları yapacağız. Çimlerde oturulacak. Macera parklarında gezebilecekleri, 760 bin metrekarelik alanda tramvay yolumuz olacak. 4 durak var, istenilen durakta vakit geçirilebilecek. Binicilik, etkinlik çayırlarının, gösteri havuzlarının olduğu alanlar olacak. Gerektiğinde bin kişilik konferans salonunda eğitim yapılacak. Yöresel ürün pazarında organik ürünlerden faydalanılacak. Projede kapalı otopark yer alacak. Bahçemize, bölgeye gelenlere hizmet verecek ve bölgedeki otopark sorununa hizmet verecek proje olacak.”

640 bin metrekare rekreasyon alanına ve 89 bin metrekare inşaat alanına sahip olan proje içerisinde millet kıraathanesi, cami, sanat atölyeleri, çayhane, kır lokantası, pazar yeri, tohum merkezi, çocuk kulübü, binicilik merkezi, sağlık merkezi, tramvay durakları, bakım onarım merkezi, çok amaçlı bina ve kapalı otoparklar yer alıyor. Rekreasyon alanlarında ise biyolojik gölet, gösteri ve yansıma havuzları, Zipp Coaster, tören alanı, buz pisti, kaykay pisti, menaj alanı, bisiklet ve koşu yolları, toplanma meydanı, çayır amfi, açık ve kapalı otopark alanları, açık hava spor alanları, çocuk oyun alanları ve bostan alanları yer alıyor. 

Açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek

AKM Millet Bahçesi'nde çalışmaların son aşamaya geldiğini dile getiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, açılışın 30 Ağustos tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacağını dile getirdi.

Ankara AKM Millet Bahçesi 3 ay içerisinde tamamlanacak!