Bodrum The Bo Viera projesine yargıdan vize çıktı!

Bodrum The Bo Viera projesine yargıdan vize çıktı!Yoğun yapılaşma sebebiyle kamuoyunda tartışılan Bodrum’daki The Bo Viera projesine yargıdan vize çıktı. 


Muğla Bodrum'da tartışılan The Bo Viera projesi için yargı devam kararı verdi. Sözcü gazetesinden İsmail Şahin ve Mustafa Sarıipek'in haberine göre,  Ankara  Ticaret Odası eski Başkanı Salih Bezci'nin şirketi Besa Grup'un sahibi olduğu 330 villa ve bir otelden meydana gelen proje Göltürkbükü Mahallesi ile Gündoğan Mahallesi sınırında denize sıfır 154 bin metrekarelik arazide inşa ediliyor. Bodrum Belediyesi'nin ruhsat verdiği projenin inşaatı Şubat 2016'da başladı. Projeye tepki veren bölge sakinleri onaylanan imar plan değişikliklerinin iptali için dava açtı. Muğla 2. İdare Mahkemesi 18 Temmuz 2018 tarihinde aldığı kararla, plan değişikliğinde kamu yararı olmadığını söyleyerek, yürütmeyi durdurdu. Besa Grup karara itiraz etti ve İstinaf Mahkemesi'ne başvurdu. Üst mahkeme Haziran 2019 tarihinde verdiği kararda, Muğla 2. İdare Mahkemesi'nin verdiği kararı iptal etti.

Bodrum The Bo Viera projesine yargıdan vize çıktı!


‘PROJEMİZ YASALDIR'

Besa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, konuyla ilgili Sözcü gazetesine şu açıklamayı yaptı. “İnşaatımızın kaçak olduğu ifade ediliyor. Bodrum Belediyesi'nden yapı ruhsatlarımızı aldık. İnşaatlarımız kanunlara uygun. İtirazlar üzerine konu yargıya taşındı, yargı da lehimize karar verdi.” Kaba inşaat nedeniyle yapılaşmanın yoğun göründüğünü savunan Bezci, “4 bin ağaç dikeceğiz. Peyzaj düzenlemesinden sonra görüntü daha farklı olacaktır”

Bezci, 200 milyon dolar yatırımla inşa edilen projenin inşaatına devam edeceklerini kaydetti.


Bodrum The Bo Viera projesine yargıdan vize çıktı!


İNŞAAT BİTİNCE BÖYLE OLACAK

The Bo Viera projesi, 330 villa ve rezidans, 1.2 km. sahili ve 85 odalı oteli ile Küçükbük Koyu'nda inşa ediliyor. İlk etap, 2020 sonunda teslim edilecek. Turizm bölgelerinde 15 Mayıs-15 Ekim tarihleri arasında inşaat yasağı var. 15 Ekim tarihinden sonra söz konusu projede inşaat çalışmalarının yeniden başlaması bekleniyor.


Bodrum The Bo Viera projesine yargıdan vize çıktı!

Başkan ‘vahşi yapılaşma' dedi

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras konuyla ilgili olarak, “Dağlarımızı, tepelerimizi, bitki örtümüzü, denizimizi ve dolayısıyla yaşam hakkımızı katleden bu tür vahşi yapılaşmalara artık hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. Bodrum sahipsiz değildir” dedi. Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) üyesi ve Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi Koordinatörü Rezzan Şebin The Bo Viera projesi için “İki yıldır STK ve çevreciler olarak uğraş veriyoruz. Kamu davası açıldı, inşaat durduruldu. Doldurulan alan üzerinde ev tanıtımı yaptılar. Bodrum Belediyesi müdahale etti olmadı” dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan mühürlenen The BO Viera projesini inceledi!