Bodrum’daki The Bo Viera projesi devam edecek!

Bodrum’daki The Bo Viera projesi devam edecek!Bodrum'da 154 bin metrekare arazide hayata geçirilen tartışmalı proje The Bo Viera için yargı devam kararı verdi. Açılan davada kamu yararı olmadığı için yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. Karar iptal edildi. 


Ankara Ticaret Odası eski Başkanı Salih Bezci'nin şirketi Besa Grup'un sahibi olduğu 330 villa ve bir otelden oluşan The Bo Viera Göltürkbükü Mahallesi ile Gündoğan Mahallesi sınırında denize sıfır 154 bin metrekarelik arazide inşa ediliyor. Bodrum Belediyesi'nin ruhsat verdiği projenin yapımına 2016 yılında başlandı. Bölge sakinleri onaylanan imar planu değişikliğinin iptali için dava açtı. 

Sözcü Gazetesi'nden İsmail Şahin'in haberine göre, Muğla 2. İdare Mahkemesi 18 Temmuz 2018'de aldığı kararla, plan değişikliğinde kamu yararı olmadığını belirterek yürütmeyi durdurdu. Besa Grup karara itiraz etti ve İstinaf Mahkemesi'ne başvurdu. Üst mahkeme Haziran 2019'da verdiği kararda, Muğla 2. İdare Mahkemesi'nin verdiği kararı iptal etti.

Besa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, konuyla ilgili şunları söyledi: "İnşaatımızın kaçak olduğu ifade ediliyor. Bodrum Belediyesi'nden yapı ruhsatlarımızı aldık. İnşaatlarımız kanunlara uygun. İtirazlar üzerine konu yargıya taşındı, yargı da lehimize karar verdi."

Kaba inşaat nedeniyle yapılaşmanın yoğun göründüğünü savunan Bezci, “4 bin ağaç dikeceğiz. Peyzaj düzenlemesinden sonra görüntü daha farklı olacaktır” dedi. Bezci, 200 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen projenin inşaatına devam edeceklerini kaydetti.


İNŞAAT BİTİNCE BÖYLE OLACAK

The Bo Viera projesi, 330 villa ve rezidans, 1.2 km. sahili ve 85 odalı oteli ile Küçükbük Koyu'nda hayata geçiriliyor. İlk etap, 2020 yılı sonunda teslim edilecek. Turizm bölgelerinde 15 Mayıs-15 Ekim arasında inşaat yasağı var. 15 Ekim'den sonra söz konusu projede inşaat çalışmalarının yeniden başlaması bekleniyor.