07 / 12 / 2022

Brent petrol 84 doların altına düştü! Benzin ve motorine indirim gelecek mi?

Brent petrol 84 doların altına düştü! Benzin ve motorine indirim gelecek mi?

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 83.95 dolara kadar gerilirken, vatandaşlar motorin ve benzin fiyatlarında indirim yapılmasını bekliyor.Türkiye'de benzin ve mazotun litre fiyatı 30 TL'ye kadar çıkarken, brent petrol fiyatlarının düşmesi ile akaryakıt fiyatları ülkemizde de aşağı çekilmeye başladı.

Dün ise 86,44 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 82,86 dolar bandında tamamladı. Bu gelişme üzerine vatandaşlar da motorin ve benzin fiyatlarında indirim beklentisine girdi.

Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 10.00 itibarıyla kapanışa göre yüzde 1,32 artarak 83,95 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 77,83 dolardan alıcı buldu.

Brent petrol 84 doların altına düştü! Benzin ve motorine indirim gelecek mi?

Petrol fiyatlarındaki artışta, arz yönlü belirsizlikler ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üreticilerinden beklenen arz kesintisi etkili oldu. Fiyatlar, Rusya-Ukrayna savaşıyla gerginliğin artması ve yeni AB yaptırımları ihtimaliyle yükselişe geçti.

Yatırımcılar, OPEC+ üreticilerinin kasım ayı üretimlerine karar verecekleri 5 Ekim'deki toplantısına odaklandı. Grup, ekim ayında üretimi günde 100 bin varil azaltmayı kabul etmişti.

Küresel ekonomik durgunluk korkuları ve ABD Doları’nın yükselen değerinden kaynaklanan talep endişeleri nedeniyle petrol fiyatları dün 9 ayın en düşük seviyelerine inmişti.

Brent petrolde teknik olarak 84,23 ile 84,53 dolar aralığının direnç, 83,29 ile 83,12 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.
Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön