12 / 08 / 2022

Buğday fiyatları son 4 ayın dibini gördü! Emtia piyasasında yaşanan düşüşlerin nedeni ne?

Buğday fiyatları son 4 ayın dibini gördü! Emtia piyasasında yaşanan düşüşlerin nedeni ne?

Enflasyon ne resesyon endişesi emtia fiyatlarını düşürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz mayıs ayında arz sorunu nedeniyle son ayların en yüksek seviyesini gören buğday son 4 ayın en düşük seviyesine geldi. İşte detaylar..ABD ve AB Merkez bankalarının sıkı para politikaları ve resesyon endişeleri nedeniyle emtia piyasasında haftalardır yaşanan düşüş çizgisi devam ediyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Hindistan'ın buğday ihracatına kota getirmesi sonrası Chicago Tİcaret Borsası'nda en yüksek işlem hacmine sahip buğday 12.53 dolar, yani 460.4 dolar/ton seviyesine yükselerek 8 Mart'tan bu yana en yüksek seviyeyi görmüştü.

Buğdayın fiyatı 4 ayın, mısır ve soya fasulyesinin fiyatı da 5 ayın en düşük seviyesine geldi.

Chicago Ticaret Borsasında işlem gören buğdayın fiyatı 8,4050 dolar, mısırın fiyatı 6,0425 dolar ve soya fasulyesinin fiyatı 13,9125 dolarla 5 ayın en düşük seviyesine geriledi. Hafta kapanışında ise fiyatlar buğdayda yüzde 10,2, mısırda yüzde 9,9 ve soya fasulyesinde yüzde 2 kayıp yaşanırken, pirinç fiyatları yüzde 0,4 artış yaşadı.Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.