16 / 08 / 2022

Bursa Yıldırım'da kentsel dönüşüm hız kesmiyor: Yıkımlar başladı!

Bursa Yıldırım'da kentsel dönüşüm hız kesmiyor: Yıkımlar başladı!

Yıldırım Belediyesi’nin, TOKİ ile beraber hayata geçireceği Mevlana Mahallesi 7. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi’nde yıkım çalışmaları Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katıldığı törenle başlatıldı. Törende Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, açıklamalarda bulundu.Yıldırım Belediyesi’nin,  TOKİ  ile beraber hayata geçireceği Mevlana Mahallesi 7. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi’nde yıkım çalışmaları Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katıldığı törenle başlatıldı.

Yeni Şafak Gazetesi'nde yer alan habere göre; Yıldırım’ı büyük oranda değiştirecek olan vizyon projenin yıkım törenine Bakan Kurum’un yanı sıra; Vali Yakup Canbolat, Bursa Milletvekili ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, milletvekilleri ve belediye başkanları katılım gösterdi. 

Domino etkisi ile bölgenin dönüşümünü hızlandıracak Mevlana Kentsel Dönüşüm Projesi; 60 dönümlük bir alan üzerine 2 etap şeklinde yapılacak ve 1244 daire yer alacak. Deprem riski bulunan güvensiz ve sağlıksız evler yıkılarak, yerine; modern, güvenli ve sağlıklı evlerin inşa edileceği projede hak sahipleri ile yüzde 95 oranında uzlaşıldı. Rezerv alan kullanılmadan yapılacak olan dönüşüm kapsamında 944 konut yıkılacak, yerine bin 244 konut yapılacak.

Zemin üstüne 7 kat şekilde tasarlanan proje, ‘yerinde ve gönüllü’ dönüşüme en önemli örnek olacak. Sosyal donatı alanları, parkları, spor alanları, yürüyüş yolları, açık ve kapalı otoparkları ile Yıldırım’ın çehresini de dönüştürecek olan Mevlana Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi 7. Etap’ta; 644 daire, planlaması yapılan ve görüşmelerin sürdüğü 8. Etap’ta ise 600 ev bulunacak. 

Bursa Yıldırım da kentsel dönüşüm hız kesmiyor: Yıkımlar başladı!

NÜFUS YOĞUNLUĞU EN YÜKSEK İLÇE

Yıkım töreninde açıklamalarda bulunan Mevlana Mahallesi Kentsel Dönüşüm projesinin mimarı Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Saygıdeğer Bakanım, kıymetli hazirun hepinizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Yıldırım, yüzölçümü açısından Bursa’nın yüzde birine karşılık gelirken, nüfus bakımından ise bu oran yüzde 21 civarında. Bu açıdan bakıldığında Yıldırım, Bursa’nın en büyük ikinci ilçesiyken, nüfus yoğunluğu en yüksek olan ilçe konumunda. Tarihin, kültürün, medeniyetin kenti Yıldırım; son 50 yılda yoğun göç almış, yurdun dört bir yanından gelen insanlara kucak açan ilçemiz ne yazık ki, plansız büyümenin kurbanı olmuştur. Çarpık ve kaçak yapılaşmanın ortaya çıkardığı sorunlar yıldan yıla katlanarak büyümüştür. Yıldırım’ın en önemli sorununun plansız yapılaşma olduğunu bilerek, göreve geldiğimiz 2019 yılında kolları sıvadık. Hayalimiz; tüm hemşehrilerimiz için daha yaşanabilir, modern, güvenli, yeşil, çocuklarımızın sokaklarında özgürce koştuğu, sosyal yaşam alanları ile donatılmış bir Yıldırım inşa etmekti. ‘Geleceğin Yıldırım’ını’ inşa etmek için yola koyulduğumuzda karşımıza çıkan en büyük engel imar uygulama planları oldu. 1986’dan bu yana itirazlar nedeniyle sürekli değişen imar uygulamalarına kalıcı bir çözüm bulmadan Yıldırım’da planlı ve sağlıklı bir kentleşmeye gitmek mümkün değildi” şeklinde konuştu.

Bursa Yıldırım da kentsel dönüşüm hız kesmiyor: Yıkımlar başladı!

‘GERÇEK KENTSEL DÖNÜŞÜM’

İmar uygulamalarına ilişkin problemleri anlatmak amacıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile beraber Ankara’ya gittiklerine vurgu yapan Başkan Oktay Yılmaz; “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a İmar plan uygulamalarıyla ilgili karşılaştığımız sorunları anlattık ve yasal bir düzenleme olmadan burada kalıcı çözüm bulunamayacağını izah ettik. Sağ olsun Sayın Bakanımız bizleri dinledi, yasal düzenleme yapılması için talimat verdi. Bundan sonra yapacağımız imar düzenlemeleri bozulmayacak. Planlı yapılaşma önündeki en büyük engeli kaldıran ve ‘Geleceğin Yıldırım’ının mimarı olan Sayın Bakanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Mevlana Mahallesi 7. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ve TOKİ ile birlikte hayata geçirdiğimiz, gerçek manada bir kentsel dönüşümdür. Sayın Bakanımız Murat Kurum’un, kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili ortaya koyduğu; yerinde, gönüllü ve hızlı dönüşüm ilkelerine uygun biçimde hayata geçirdiğimiz Mevlana Kentsel Dönüşüm Projesi inanıyoruz ki örnek teşkil edecek bir çalışma olacak. Rezerv alan kullanmadan, tamamen eski ve güvensiz yapıları ortadan kaldırarak yerinde gerçekleştirilecek projemize hak sahipleri yüzde 95 üzerinde destek verdi. Zemin artı 7 kat olacak şekilde planlanan proje tamamen Bursa’nın tarihi kimliğine uygun olacak. 60 dönümlük bir alanda hayata geçirilecek proje ile yoğunluk arttırılmazken, bölgeye yeni sosyal yaşam alanları kazandırılacak. Tüm bu yönleriyle ele alındığında Mevlana Kentsel Dönüşüm projesi, binaların dönüşümünden ziyade; vatandaşlarımızın yaşam standardını yükselten ve can güvenliğini sağlayan gerçek manalı bir dönüşüm projesidir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonunu, AK Parti belediyeciliğinin hizmet anlayışını, Çevre Şehircilik Bakanlığımızın ilke ve hedeflerini buluşturan Mevlana Kentsel Dönüşüm projesinin başından sonuna kadar desteklerini esirgemeyen Bakanımız Sayın Murat Kurum’a huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Bursa Yıldırım da kentsel dönüşüm hız kesmiyor: Yıkımlar başladı!

‘17 İLÇEDE ÇALIŞIYORUZ’

Bursa’nın doğası ve tarihi dokusu ile vatandaşları büyülediğine dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile daha önce gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde hep 4 konuya vurgu yaptık. Bunlar; yeşil Bursa, kentsel dönüşüm, sağlıklı altyapı ve çevre ile tarihi kimliğin korunmasıydı. Bu başlıkların tamamında 17 ilçemizde önemli çalışmaları hayata geçiriyoruz. En ücra köşelere hizmet götürüyoruz. Bu çalışmaları yaparken bizlerden hiçbir zaman desteğini esirgemeyen Çevre Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kocaeli Cedit Kentsel Dönüşüm projesi için 200 kişiyle uzlaşma sağlandı!