Çorum Kale Mahallesi dönüşüyor!

Çorum Kale Mahallesi dönüşüyor!

Çorum Çöplü Mahallesi’nde 152 dönümlük alanda başlatılan kentsel dönüşüm, Kale Mahallesi’nde devam edecek. Çorum Belediyesi, Kale Mahallesi için TOKİ işbirliği ile Kentsel Dönüşüm Projesi hazırlıyor.


Çorum’da 2006’da Çöplü Mahallesi’nde Devane bölgesinde 152 dönüm alanda başlatılan kentsel dönüşüm, Kale Mahallesi’nde sürdürülecek.

Çorum Hakimiyet’ten Fatih Battar’ın haberine göre; Çöplü Mahallesi’nde başlatılan kentsel dönüşüm kapsamında yeni yollar ve evlerin yapıldığı bölge son 5 yılda yapılan çalışmalarla değişti. Kent merkezine yakın bir yerde yer almasına rağmen yıllardır kentleşme açısından çirkin bir görüntü oluşturan Devane, Çorum Belediyesi tarafından modern bir yaşam alanına dönüştürülüyor. Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Çorum Belelediyesi olarak 3-4 yıldır inşaat çalışması yapılayan bölge için harekete geçeceklerini ve BELTAŞ’ın Faik Tonguç Kütüphanesi’nin karşısında yer alan arsasına 10 katlı, altında dükkanların olduğu, yeşil alanı ve otoparkı olan örnek bir konut projesi geliştireceklerini açıkladı. Çorum’da değişim ve dönüşüm projelerine hız veren Çorum Belediyesi, Devane’den sonra ikinci Kentsel Dönüşüm Projesi’ni  TOKİ  işbirliği Kale Mahallesi’nde yapacak. Çöplü Mahallesi’nde yapılan Mahalle Buluşmaları Toplantısı’nda Çöplü Mahallesi’ndeki vatandaşlar ile bir araya gelen Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, toplantıda Devane’den sonra ikinci Kentsel Dönüşüm projesinin Kale Mahallesi’nde yapılacağını açıkladı.

Çorum’u altyapısıyla, imarıyla, doğası, çevresi, tarihsel dokusuyla sosyal ve ticari yaşamıyla bölgede örnek gösterilen şehir haline getirmeyi planlayan Çorum Belediyesi tarafından Kale Mahallesi için TOKİ işbirliği ile Kentsel Dönüşüm Projesi hazırlanıyor. Çöplü Mahallesi’nde düzenlenen toplantıda konuşma yapan Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, TOKİ işbirliği ile Kale Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm projesi yapacaklarını belirtti. Danişmentliler ya da Anadolu Selçuklu Devleti zamanında Sultan Kılıç Arslan tarafından 11’inci yüzyılda inşa ettirildiği tahmin edilen Çorum Kalesi içindeki metruk yapıların yıkımına başlayarak Kale’yi turizme kazandıracak olan Çorum Belediyesi, Kale dışından Zafer İlkolulu’na kadar olan bölümde kentsel dönüşüm başlatıyor. Kale ve çevresinde yapılacak Kentsel Dönüşüm ile TOKİ’nin o bölgeye konut yapacağını açıklayan Başkan Aşgın, Kale’nin turizme kazandırılması ve etrafında TOKİ’nin yapacağı konutlar ile o bölgenin cazibe merkezi haline geleceğini aktardı.  Proje için TOKİ ve Milli Emlak Müdürlüğü ile görüşmelerin devam ettiğini  vurgulayan Başkan Aşgın, TOKİ’nin Devane’de ikinci bir konut projesi çalışması yapması için de çalışma yaptıklarını söyledi. Her mahalleye konut çalışması yapmak istediklerini ancak TOKİ’nin ve Milli Emlak Müdürlüğü’nün Çorum’da sadece bir bölgeye çalışma yapabileceğini dile getiren Başkan Aşgın, önceliğin Kale Mahallesi’nde olacağını bildirdi.

Çorum Kaleiçi’ndeki 39 metruk bina yıkılacak!

Çorum Kalesi’ndeki yapılar yıkılıyor!