Devletten 1150 TL kira yardımı müjdesi!

Devletten 1150 TL kira yardımı müjdesi!Hükümet ev sahibi olmayan vatandaşlara yönelik kira yardımlarına devam ediyor. 1150 TL'ye varan kira yardımları kimlere veriliyor? İşte detaylar...


Tüm dünyayı olumsuz bir şekilde etkileyen koronavirüs devlet tarafından vatandaşlara yapılan yardımlar sürüyor. Takvim'de yer alan habere göre; hükümet bu zor dönemde kirasını ödemekte zorlanan dar gelirli aileler için kira yardımı yapıyor. Her şehir için değişen bu kira ödemeleri ihtiyaç sahibi vatandaşlara veriliyor.

Kira yardımı nasıl alınır?

Söz konusu yardım için vatandaşların başvuru şartlarını yerine getirmesi isteniyor. Şartları karşılayan herkes e-devlet üzerinden başvurarak bu destekten faydalanabilecek. 

Başvurular nereye yapılıyor?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımlar için çeşitli başvuru yöntemleri bulunuyor.  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işlemi yapmak için Kaymakamlıklardan bilgi alıyor. Kaymakamlıklar ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile ortak hareket ederek kira yardımının sağlanacağı kişiye ulaşılıyor ve bu şekilde kira yardımı yapılıyor. 

 Devletten 1150 TL kira yardımı müjdesi!

Kira yardımı ne kadar?

Kira yardımı almak isteyen bir kişi öncelikle bulunduğu ilçenin kaymakamlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunması gerekiyor. Söz konusu kira yardımı şehirlere göre değişkenlik gösteriyor. Bazı büyük şehirlerde kira yardımları 1150 TL'ye kadar çıkıyor. 2021 yılı için kira yardım ödeme tutarları ise henüz açıklanmadı.

Kira yardımı yapan kuruluşlar 

Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik anlamda zor zamanlar yaşayan vatandaşlara yardım yapan birçok kuruluş bulunuyor. İşte kira yardımında bulunan kuruluşların listesi: 

STK'lar,

Belediyeler,

Gönüllü olarak yardımda bulunmak isteyen kurum ve şahıslar

Özel dernek ve vakıflar,

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan müdürlükler.

Devletten 1150 TL kira yardımı müjdesi!

E-devlet'ten başvurular nasıl yapılıyor?

E-devlet üzerinden de kira yardımı başvuruları yapılabiliyor. E-Devlet hesabı olmayan vatandaşlar PTT üzerinden E-Devlet hesabı açtırabilir ve kira yardımı için başvuruda bulunabilir.

Hükümetten kiracıların yüzünü güldürecek haber!