Kiracılara 960 TL kira yardımı müjdesi!

Kiracılara 960 TL kira yardımı müjdesi!

Kirasını ödemeyen vatandaşlara müjde! Devlet kira ödemelerinde zorluk yaşayan vatandaşlara 960 TL kira yardımı yapıyor. Peki, kira yardımı nasıl alınıyor? İşte başvuru şartları...


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan kira ödemelerinde zorluk yaşayan vatandaşlara müjde geldi. Takvim'de yer alan habere göre; bakanlık kira ödemelerinde sıkıntı yaşayan vatandaşlara 48 ay boyunca ayda 960 TL kira yardımı yapıyor.

E-Devlet üzerinden yapılan başvurular bakanlık tarafından değerlendirildikten sonra, söz konusu yardım başvuran vatandaşlara veriliyor. 

Kiracılara 960 TL kira yardımı müjdesi!

E-DEVLET'TEN KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

Kira yardımı e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapılarak alınıyor. E-devlet sistemindeki "Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması" bölümünden başvuru işlemleri tamamlanabiliyor. Vatandaşların merak ettiği kira yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak ilk önce T.C. kimlik numarası ve şifre ile e-devlet sistemine giriş yapılması gerekiyor. Ardından açılmış olan pencerede "uygulamaya git" butonuna tıklanıyor. Sonrasında gelen ekranda "giriş yapmak istediğiniz uygulama bazı kişisel bilgilerinize erişim hakkı istemektedir. Lütfen aşağıdaki listeyi kontrol ederek, paylaşmak istemediğiniz bir bilginiz var ise işleme devam etmeyiniz." uyarısı ortaya çıkıyor. Bu ekranla ilgili de kontroller yapıldıktan sonra işleme devam edilebiliyor.

 Kiracılara 960 TL kira yardımı müjdesi!

Devlet tarafından yapılan yardımların büyük bir kısmı Ail Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştiriliyor. Bakanlık ise bu işlemleri yapabilmek adına Kaymakamlıklardan destek alıyor. Kaymakamlıklar da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarıyla beraber çalışıp kira yardımı verilecek olan kişilere ulaşıyor ve kira yardımının alınması sağlanıyor. 

E-DEVLET KİRA YARDIMI BAŞVURUSU KİRA YARDIM PARASI NE KADAR? 

Kira yardımı isteyen vatandaşlar, bulundukları ilçenin kaymakamlığının bünyesindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapması gerekiyor. Kira yardımı vatandaşın ikamet ettiği ile göre farklılık gösterebiliyor. Dolayısıyla kimi büyük şehirlerde kira yardım parası 960 liraya kadar çıkabiliyor.

Kiracılara 960 TL kira yardımı müjdesi!

KİRA YARDIMI YAPAN KURUMLAR 

Maddi olarak sıkıntılar yaşayan ailelere, kiralarının ödeyebilmeleri maksadıyla çok sayıda kurum ve kuruluş tarafından kira yardımı sağlanıyor. İşte kira yardımı yapan kuruluşlar:

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Müdürlükler
Kaymakamlıklar bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
Belediyeler ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Büyükşehirlerde kiracılara 960 TL'ye kadar kira yardımı yapılabiliyor.)
Sivil Toplum Kuruluşları
Özel vakıf ve dernekler
Gönüllü kuruluşlar
Şahıslar

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR 

T.C. kimlik fotokopisi
İkametgah belgesi
Gelir belgesi
Muhtardan alınan fakirlik kağıdı

Hazırlanan bu evraklarla beraber SYDV'lere gidilip başvuruda bulunmak mümkün. Bunlara ek olarak kira yardımı talebinde bulunulduğuna dair dilekçe de hazırlamak gerekiyor. Başvuru esnasında başvuruyu yapan vatandaşlara ailedeki fertlerle alakalı sorular sorulabiliyor. Kimi zaman vakfın bünyesinde yer alan kurul, yerinde inceleme yapabiliyor. Yapılan incelemeler ile ailenin sürdüğü yaşama bakılıyor. İncelemelerin neticesinde mütevelli heyet tarafından rapor hazırlanıyor.

1000 TL kira yardımı başvurusu nasıl yapılıyor?