03 / 07 / 2022

'Dolar 25 lirayı aşacak' iddiasının ardından gelen son dakika açıklaması: Uygun görüyoruz

'Dolar 25 lirayı aşacak' iddiasının ardından gelen son dakika açıklaması: Uygun görüyoruz

Doların küresel piyasalardaki etkisini artıracak adımlar peş peşe gelmeye devam ediyor. Türkiye'de doların '25 lirayı göreceğini' iddia eden Selçuk Geçer'in ardından gelen son dakika açıklaması 'Acaba bu iddia gerçek olur mu?' endişelerini beraberinde getirdi.Doların seyriyle alakalı yorum ve analizleriyle dikkatleri üzerine çeken Selçuk Geçer'in kurun 3 ay içinde ciddi seviyelere geleceğini iddia etmesinin ardından ABD Merkez Başkanı Jerome Powell'dan 'Yeni faiz artışlarını uygun görüyoruz' açıklaması geldi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, enflasyonda önümüzdeki aylarda ciddi düşüşleri gösteren tabloyu göremezlerse faiz artırmaya devam edeceklerini açıkladı.

ABD ekonomisi “Resesyona mı giriyor?” endişesi FED’in faiz artırım silahını peş peşe ateşlemesine neden oldu. Beyaz Saray, ülke ekonomisinin resesyona girmeyeceğini açıklasa da bu ihtimal yine de Biden yönetimi ve paranın patronlarını endişeye sevk ediyor.

FED Başkanı Powell, ABD Kongresi'nde iki gün sürecek yarıyıllık Para Politikası Raporu'na ilişkin sunumda doların seyri ve bankanın alacağı pozisyonla ilgili ciddi açıklamalar yaptı.

Powell, "Enflasyonu düşürmeye güçlü şekilde bağlıyız ve bunu yapmak için süratle hareket ediyoruz." dedi.

Fiyat istikrarını yeniden sağlamak için gereken kararlılığa sahip olduklarını vurgulayan Powell, herkese fayda sağlayan güçlü bir iş gücü piyasası koşullarının sürdürülebilirliği için enflasyonun düşürülmesinin çok önemli olduğunu kaydetti.

 Dolar 25 lirayı aşacak iddiasının ardından gelen son dakika açıklaması: Uygun görüyoruzSorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.