29 / 09 / 2022

Dolar 30 lirayı bulacak! Ünlü ekonomist Tuna Kaya açıkladı! Türk Lirası ateşe atıldı

Dolar 30 lirayı bulacak! Ünlü ekonomist Tuna Kaya açıkladı! Türk Lirası ateşe atıldı

Doların Türk Lirası karşısındaki akıbeti son derece panik yaratırken, bir dolar öngörüsü de ünlü ekonomist Tuna Kaya’dan geldi. Kaya, doların 30 liraları bulacağını söylerken, önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…Dolar bir süredir 18 lira seyirlerinde gezerken ünlü ekonomist ve analistler de açıklamalarına kaldığı yerden devam ediyor. Yatırımcıların ve vatandaşların ise gözü kulağı bu ekonomist ve uzmanlarda…

Ünlü piyasa uzmanı Tuna Kaya da isabetli tahminlerini sürdürdü. “Türk Lirası ateşe atılıyor” diyen Tuna Kaya, dolar yatırımcılarına kötü haberleri verdi. Kaya, “Dolar, 30 lirayı görecek” derken, “Yaz aylarında dolar kurunda artışlar yaşadık. Turizm gelirlerindeki artış ve yurt dışından yurda gelen Türklerin döviz bozdurması kurda yaz mevsiminde stabil tutuyordu. Şimdi ise anlık duruma bakınca Rusya - Ukrayna savaşı enerji fiyatlarını yükseltti. Enerji fiyatlarında ise yükseliş gördük. Fakat geçen yıl sonbahar aylarında yüksek rakamlı enflasyon karşısında gelişmekte olan ülkelerin faiz artarken, Türkiye faizi düşürdü. Bu sebepten dolayı geçen yıl aralık ayında 18 lira seviyesini gördük. Bu yıl yaz aylarında artan kur sonbaharda tehlikeli boyutlara geçebilir. Hatta kış aylarında da 2023 yılına doğru çok sert ataklar görebiliriz. Peki, neden özellikle sonbahar diyoruz? İlk olarak ticaret açığı veriyoruz. Yıllık ticaret açığı 80 milyar dolardan fazla olacak. Her geçen gün dış borçlanma yükseliyor. Bunların geri ödenmesi için Türkiye'nin CDS borcu da artıyor" şeklinde uyarılarını paylaştı.

Dolar 30 lirayı bulacak! Ünlü ekonomist Tuna Kaya açıkladı! Türk Lirası ateşe atıldı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön