06 / 07 / 2022

Dövizle kira sözleşmesinde kimler TL'ye geçti?

Dövizle kira sözleşmesinde kimler TL'ye geçti?

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete'te yayımlanarak yürürlüğe girdi. Peki dövizle kira sözleşmesinde kimler TL'ye geçti?Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2008-32/34)'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ 6 Ekim 2018 Cumartesi günü yayınlandı. Tebliğ ile sözleşmelerde dövizden TL'ye geçişin ayrıntıları netlik kazandı.

Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun’a göre, Türkiye'de yerleşik kişiler her türlü menkul ve gayrimenkul satış ve kiralamasını TL üzerinden yapmak zorunda. Bu zorunlulğa uymayanlar da 1567 sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun’un 3. Maddesi hükümleri çerçevesinde cezalandırılacak.

Peki kira sözleşmelerinde hangi kur esas alınacak?

Döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılması mümkün olmayan sözleşmelerde yer alan bedeller taraflarca Türk Lirası yeniden belirlenirken mutabakata varılamazsa; 2 Ocak 2018 tarihinden önce akdedilen sözleşmelerdeki Döviz bedelinin TL’ye çevrilmesinde, 2 Ocak’taki Merkez Bankası efektif satış kuru esas alınacak. 

Kimler Türk Lirası'na geçti?

1- Akiş GYO

Akiş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) kira sözleşmelerinde Türk Lirası'na geçtiğini duyurdu. Şirket dün Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yaptığı açıklamasında "İlgili düzenleme kapsamında Şirketimizin tarafı olduğu 85 Sayılı Karar'ın yayımlanmasından önce akdedilmiş tüm kira sözleşmelerinde yer alan bedellerin Türk parası olarak yeniden belirlenmesinde sözleşme taraflarının mutabakata varamaması halinde ilgili bedeller 2018-32/51 Numaralı Tebliğ hükümleri uyarınca Türk parası olarak belirlenecek olup; belirlenen bu bedeller 2018-32/51 Numaralı Tebliğ'in ilgili hükümlerinde yer alan süre ile sınırlı olarak geçerli olacaktır. Belirlenen bedeller 2018-32/51 Numaralı Tebliğ'in ilgili hükümlerinin belirttiği usul ve esaslar ile arttırılacaktır." şeklinde açıklama yaptı.

2. Akmerkez GYO

Akmerkez Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) da kira sözleşmesinde Türk Lirası'na geçti. Şirket tarafından KAP'a yapılan açıklama şu şekilde; "İlgili düzenleme kapsamında Şirketimizin tarafı olduğu 85 Sayılı Karar'ın yayımlanmasından önce akdedilmiş tüm kira sözleşmelerinde yer alan bedellerin Türk parası olarak yeniden belirlenmesinde sözleşme taraflarının mutabakata varamaması halinde ilgili bedeller 2018-32/51 Numaralı Tebliğ hükümleri uyarınca Türk parası olarak belirlenecek olup; belirlenen bu bedeller 2018-32/51 Numaralı Tebliğ'in ilgili hükümlerinde yer alan süre ile sınırlı olarak geçerli olacaktır. Belirlenen bedeller 2018-32/51 Numaralı Tebliğ'in ilgili hükümlerinin belirttiği usul ve esaslar ile arttırılacaktır."

3- Highway Outlet Alışveriş Merkezi

Bolu Dağı TEM Otoyolu üzerinde bulunan Avrupa'nın en büyük otoyol tesisi Highway Outlet Alışveriş Merkezi, yapılan düzenleme sonrasında kiralarda Türk Lirası'na geçtiğini açıkladı. AVM yönetimi, euro üzerinden kiracıları ile yapılan sözleşmelerin mevcut kurun çok gerisinde olan 3,60 TL üzerinden Türk Lirası'na çevirme kararı aldığını duyurdu. Yönetim şu şekilde açıklama yaptı; "İçinden geçtiğimiz bu zor zamanları da dikkate alarak Highway Outlet Alışveriş ve Yaşam Merkezi Yönetimi olarak, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesi üzerine euro olarak sözleşmesi bulunan kiracılarımızın sözleşmelerini mevcut kurun çok gerisinde olan 3,60 TL üzerinden Türk Lirası'na çevirme kararı almış bulunmaktayız. Almış olduğumuz bu karar neticesinde, sizlerle birlikte bu süreci en güçlü şekilde atlatarak ve büyüyerek ülkemize en güzel şekilde hizmet etmeye devam edeceğiz"

4- Doğuş GYO

Doğuş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) da kira sözleşmesinde TL'ye geçtiğini KAP'ta açıkladı. Doğuş GYO açıklamasında şu ifadeleri kullandı; "Şirketimiz portföyünde yer alan gayrimenkullere ait kira sözleşmelerinin, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair, 13.09.2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren, 12.09.2018 tarihli ve 85 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ve söz konusu Tebliğ'e uyumlu olacak şekilde Ekim 2018 itibariyle uygulanmaya başlandığını kamuoyunun bilgisine sunarız."

 

 8 soruda gayrimenkulde TL dönemi!
 

Esra Nur AÇKI/Emlakkulisi.com