Elazığ'da inşa edilen deprem konutları incelenecek! 

Elazığ'da inşa edilen deprem konutları incelenecek! TBMM Depreme Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu üyeleri Elazığ'da inşası devam eden deprem konutlarını inceleyecek. 


TBMM Depreme Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu üyeleri Elazığ'da deprem konutlarının inşaat alanında inceleme gerçekleştirecek.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; TBMM Depreme Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu üyeleri, Elazığ'da 24 Ocak 2020'de meydana gelen deprem sonrasında bugüne kadar yapılan çalışmaları yerinde incelemek için Elazığ'a geldi.

Komisyon Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu ile birlikte 13 milletvekilinin bulunduğu heyet, Vali Erkaya Yırık başkanlığında Valilik'te gerçekleştirilen istişare toplantısına katılım sağladı. 

Elazığ

Yırık, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, geçen sene 24 Ocak'ta meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde Elazığ ve Malatya'da 41 kişinin hayatını kaybettiğini 1600 vatandaşın yaralandığını hatırlattı. 

Depremde 37 bin 500 konutun yıkılacak şekilde hasar gördüğünü ifade eden Yırık, şu açıklamalarda bulundu: 

"Depremin ilk dakikalarında Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla İçişleri, Çevre ve Şehircilik ile Sağlık Bakanı'mız ilimize gelerek, depremden zarar gören kardeşlerimizin her türlü ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2 aylık süreçte kentte kalarak vatandaşlarımızın acılarına ve sıkıntılarına ortak oldular. Kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Bu süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız koordinesinde,  TOKİ  yaptığı planlamalar neticesinde hızlı bir şekilde 21 bin deprem konutunu planlayarak belirlenmiş mekanlarda yapılması için çalışmalarını başlattı. Geldiğimiz noktada depremin yaşandığı günden itibaren, birinci yılında 13 bin deprem konutu tamamlanarak hak sahiplerine teslimi noktasında bir başarı gerçekleştirildi.

Bunların bir kısmını Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle vatandaşlarımıza verdik. İnşallah kalan kısım da Haziran ayı itibarıyla vatandaşlarımıza teslim edilmiş olacak.

Elazığ

Meclis Araştırma Komisyonumuz, bu süreçte ilimizde yaşanan deprem felaketinin sonuçlarını, vatandaşlarımızın yaşadıklarının kamu kurumlarımızın refleksleriyle hangi ölçüde tolere edilebildiği, hangi noktalarda sıkıntıların yaşandığı ve geldiğimiz noktada deprem hadisesinin nasıl bertaraf edildiği ve sonuçlarının ortadan kaldırıldığı noktasında çalışma yürütecekler."

Uncuoğlu, deprem sonrası yapılanlara ilişkin incelemelerde bulunmak üzere Elazığ'ı ziyaret etmek istediklerini aktararak, şöyle konuştu:

"İnanıyoruz ki bugün Elazığ'daki tüm toplantılar çok verimli olacak. Öncelikle burada Elazığ ve Malatya AFAD İl Müdürlükleri, Çevre ve Şehircilik Müdürlükleri ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinin sunumlarını alacağız. Ardından Elazığ Belediye Başkanlığı'mızın birimleriyle birlikte devam ettirdiği çalışmaları öğreneceğiz. Deprem konutu faaliyetinin devam ettiği mahallerimize ilişkin de değerlendirmeleri muhtarlarımızdan alacağız. Yine bu faaliyetlerin devam ettiği mahallelerimizi, konutların teslim edildiği ailelerimizi bizzat hanelerinde ziyaret edeceğiz. Rezerv alan çalışmalarıyla afet koordinasyon merkezi alanında devam eden inşaat faaliyetlerini de yerinde gözlemleme imkanımız olacak."
 

Elazığ'daki deprem konutları yaz aylarına kadar tamamlanacak!