Emlak vergisi Haziran ayında ödenirse ne olur?

Emlak vergisi Haziran ayında ödenirse ne olur? Emlak vergisi Haziran ayında ödenirse ne olur?

Emlak vergisi, senede iki taksitte ödenebiliyor. Verginin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödenirken, ikinci taksiti Kasım'da ödeniyor. Peki, emlak vergisi Haziran ayında ödenirse ne olur?

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

1319 sayılı kanun gereğince Türkiye sınırları içerisinde taşınmaz malı bulunan herkes emlak vergisi mükellefi oluyor. Ancak kanunda yalnız meskenler için bir muafiyet uygulaması bulunuyor. 


Muafiyet koşullarına sahip kimseler muafiyet için belediyeye müracaat edebiliyor. Vergi mükelleflerinin ise belediyeye ödeme dönemi içerisinde vergilerinin ödemeleri gerekiyor.


Emlak vergisi, senede iki taksitte ödenebiliyor. Verginin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödenirken, ikinci taksiti Kasım'da ödeniyor.


Peki, ilk taksit döneminin kaçırıldığını düşünelim. Emlak vergisi Haziran ayında ödenirse ne olur?


Emlak vergisinin vaktinde ödenmemesi halinde vergi cezası uygulanıyor. Emlak vergisinin ödenmediği her ay için uygulanan ceza oranı: yüzde 1.40.


Örneğin emlak vergisi ilk taksit borcunuzun 100 TL olduğunu düşünelim. 1 Haziran'da yapacağınız ödeme için bu rakam  101 lira 40 kuruş olacak.Geliri olan engelliler emlak vergisi öder mi?


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com
pus