Erhan Boysanoğlu: Rant vergisi konut fiyatlarını artırır!

Erhan Boysanoğlu: Rant vergisi konut fiyatlarını artırır!MESA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Boysanoğlu, "Arsa sahibinden bir rant vergisi alınıyorsa o, fiyatlara aynen yansır. Konut fiyatları yükselmeye devam edecek" şeklinde konuştu.


MESA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, imar değişikliği nedeniyle değeri artan arsalar üzerinden alınması düşünülen rant vergisinin muhatabının arsa sahipleri olduğunu belirterek, "Arsa sahibinden bir rant vergisi alınıyorsa o, fiyatlara aynen yansır" dedi. 


Boysanoğlu, yeni projeleri olan Gaziosmanpaşa'daki MESA KOZA-66 konutlarının tanıtımı nedeniyle gazetecilerle bir araya geldi.


Konut sektöründeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Boysanoğlu, sektörün kredi faizleri ve diğer bazı nedenlerden dolayı yavaşladığını söyledi. 


Türkiye'de konut balonu olup olmadığına dair tartışmalara da değinen Boysanoğlu, "Balon dediğimiz olay, durup dururken arsanın fiyatının değerlene değerlene inanılmaz noktalara gelmesi. Bunu en çok kentsel dönüşümde izliyorsunuz. Dönüşümde hak sahipleri dediğiniz kimse, sadece depreme karşı güvenli, yeni teknolojilere hazır, otoparkı, spor merkezi olan güvenlikli bir yeri kabul etmiyor. İlla ki 50 metrekare fazla olacak veya bir ev daha fazla alacak. Böyle olduğu için sistem gittikçe tıkanmaya başladı" diye konuştu. 


- "Ankara İstanbul'a göre daha zor bir piyasa"

Ankara'nın İstanbul'a göre fiyatlar açısından daha zor bir piyasa olduğunu ifade eden Boysanoğlu, "İstanbul'da kat brütü anlamında metrekaresi 10-12 bin dolardan aşağı konut yok. Ankara'da en büyük rakam 3 bin 500 dolardır. Onun üstünde bir rakam görmedim. Arada müthiş bir fark var ama maliyetler açısından bakıldığında o kadar müthiş bir fark yok" ifadelerini kullandı. 


Boysanoğlu, bir başka soru üzerine, "Bence konut fiyatları yükselmeye devam edecek. Çünkü yarıştığımız yer Avrupa ülkeleri. Avrupa ülkelerinde de konut satış fiyatları bizden epey yukarıda" değerlendirmesinde bulundu. 


- "Rant vergisi fiyatlara yansır" 

Belirsizlik nedeniyle konuta olan talepte düşüş yaşandığına ilişkin değerlendirmelerin hatırlatılması üzerine Boysanoğlu, konuta ihtiyaç duyulmasına karşın insanların parasal anlamda alım güçlerinin bulunmadığına dikkati çekti. 


Rant vergisine ilişkin soruyu da yanıtlayan Boysanoğlu, düzenlemenin muhatabının arsa sahibi olduğunun altını çizdi.


"Arsa sahibinden bir rant vergisi alınıyorsa o, fiyatlara aynen yansır ve konut fiyatları daha da pahalanır" diyen Boysanoğlu, sistemin, daha çok kentsel dönüşüm programındaki hak sahiplerinin elde ettiği artı kazançlardan vergi alınarak çalışabileceğini dile getirdi.


- "Sıkıntılara rağmen işimizi sürdürmeliyiz"

Türkiye'nin bölgesindeki sorunlar ve döviz kurundaki son yıllarda yaşanan artışa rağmen yatırım yapma konusunda kendilerini neyin cesaretlendirildiğinin sorulması üzerine Boysanoğlu, bütün gelişmiş toplumlara bakıldığında iş dünyasının çok önemli aileleri arasında inşaat sektöründe faaliyet gösterenlerin bulunmadığına işaret etti.


İnşaat sektöründe "laz müteahhit" düzeninden gelen bir yapı olduğunu dile getiren Boysanoğlu, "Bizim işimiz bu. Dolayısıyla işimizi sürdürmek zorundayız. MESA olarak en büyük güvencemiz markamız" değerlendirmesinde bulundu.


- Yeni proje yıl sonunda hazır

Bu arada holdingin yeni yatırımı MESA KOZA 66 hakkında da gazetecilere bilgi verildi. 


Buna göre, bu yılın sonunda tamamlanması planlanan ve imalatında son teknolojinin kullanıldığı proje kapsamında 206 daire satışa sunulacak. 


Müşterinin kullanım alışkanlıklarına göre iç mimarisi değiştirilebilen konutlar, oda sayısına ve konutun mimari özelliklerine göre 450 bin lira ile 1 milyon lira arasında fiyatlarla satılacak.AAHaber Sözcü Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


SANAYİCİLERİN inşaata yönelmelerini engellemek için getirilmesi düşünülen rant vergisine konut sektöründen ilginç bir karşılık geldi. MESA Holding Başkanı Erhan Boysanoğlu, inşaat sektörüne fren uygulamak yerine sanayicinin kâr edebileceği bir sistemin kurulması gerektiğini söyledi. 


FİYATLAR ARTAR 

MESA'nın yeni projesi "MESA KOZA 66" konut projesinin tanıtımının ardından inşaat ve konut sektörüne ilişkin soruları yanıtlayan Boysanoğlu, hükümetin yeni bir vergi reformuyla gayrimenkul rantına vergi getirmeyi planlandığının gündemde konuşulduğunu, ancak verginin nasıl olacağı konusunda kafalarda net bir fikir oluşmadığım söyledi. Böyle bir verginin Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olacağım belirten Boysanoğlu, "Eğer böyle bir vergi gelirse konut fiyatları artar. Ayrıca yasa çıkarsa ikinci gün Anayasa Mahkemesi'nden döner" şeklinde konuştu. 


Sözcü


Haber Hürses'te şu şekilde yer aldı;


MESA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, imar değişikliği nedeniyle değeri artan arsalar üzerinden alınması düşünülen rant vergisinin muhatabının arsa sahipleri olduğunu belirterek, "Arsa sahibinden bir rant vergisi alınıyorsa o, fiyatlara aynen yansır" dedi. 

Boysanoğlu, yeni projeleri olan Gaziosmanpaşa'daki MESA KOZA-66 konutlarının tanıtımı nedeniyle gazetecilerle bir araya geldi. 

Konut sektöründeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Boysanoğlu, sektörün kredi faizleri ve diğer bazı nedenlerden dolayı yavaşladığını söyledi.Türkiye'de konut balonu olup olmadığına dair tartışmalara da değinen Boysanoğlu, şöyle devam etti: "Balon dediğimiz olay, durup dururken arsanın fiyatının değerlene değerlene inanılmaz noktalara gelmesi. Bunu en çok kentsel dönüşümde izliyorsunuz. Dönüşümde hak sahipleri dediğiniz kimse, sadece depreme karşı güvenli, yeni teknolojilere hazır, otoparkı, spor merkezi olan güvenlikli bir yeri kabul etmiyor. İlla ki 50 metrekare fazla olacak veya bir ev daha fazla alacak. Böyle olduğu için sistem gittikçe tıkanmaya başladı.  Ankara  İstanbul'a göre fiyatlar açısından daha zor bir piyasa. 

İstanbul'da kat brütü anlamında metrekaresi 10-12 bin dolardan aşağı konut yok. Ankara'da en büyük rakam 3 bin 500 dolardır. Onun üstünde bir rakam görmedim. Arada müthiş bir fark var ama maliyeder açısından bakıldığında o kadar müthiş bir fark yok.Bence konut fiyatları yükselmeye devam edecek. Çünkü yarıştığımız yer Avrupa ülkeleri. Avrupa ülkelerinde de konut satış fiyadarı bizden epey yukarıda. Konuta ihtiyaç duyulmasına karşın insanların parasal anlamda alım güçleri bulunmuyor. 

Rant vergisine ve yatırım yapma konusundak kendilerini neyin cesaretlendirdiğine ilişkin görüşlerini açıklayan Boysanoğlu, düzenlemenin muhatabının arsa sahibi olduğunu belirterek şunları söyledi:"Arsa sahibinden bir rant vergisi alınıyorsa o, fiyatlara aynen yansır ve konut fiyatları daha da pahalanır. Sistem, daha çok kentsel dönüşüm programındaki hak sahiplerinin elde ettiği artı kazançlardan vergi alınarak çalışabilir. Bütün gelişmiş toplumlara bakıldığında iş dünyasının çok önemli aileleri arasında inşaat sektöründe faaliyet gösterenler bulunmuyor. İnşaat sektöründe "laz müteahhit" düzeninden gelen bir yapı var. Bizim işimiz bu. Dolayısıyla işimizi sürdürmek zorundayız. 

MESA olarak en büyük güvencemiz markamız." Bu arada holdingin yeni yatırımı MESA KOZA 66 hakkında da gazetecilere bilgi verildi.Buna göre, bu yılın sonunda tamamlanması planlanan ve imalatında son teknolojinin kullanıldığı proje kapsamında 206 daire satışa sunulacak. Müşterinin kullanım alışkanlıklarına göre iç mimarisi değiştirilebilen konutlar, oda sayısına ve konutun mimari özelliklerine göre 450 bin lira ile 1 milyon lira arasında fiyatlarla satılacak. Hürses