Ev alacaklara devlet desteği şartları nelerdir?

Ev alacaklara devlet desteği şartları nelerdir?Devlet geri ödemesiz hibe yardım programları kapsamında 2020 yılında ilk kez konut alacak vatandaşlara 82 bin TL’ye kadar geri ödemesiz yardım veriliyor.


Devlet geri ödemesiz hibe yardımları ile ilk kez ev alacak vatandaşlar ve evlenecek olanlar için 82 bin TL’ye kadar geri ödemesiz destek sunuyor. Devlet destekli geri ödemesiz hibe kampanyalarıyla birlikte vatandaşların tasarruf ve ev sahibi olabilmesi için yardım tutarları artırıldı. Devlet geri ödemesiz hibe yardım programları kapsamında 2020 yılında ilk kez konut alacak vatandaşlara 82 bin TL’ye kadar geri ödemesiz yardımlar sunuluyor.

Devlet garantili ev hesabı nasıl açılır?

Gürses Gazetesi'nde yer alan habere göre; devletin açıkladığı bankalardan ev hesabı açan bireyler, birikim yaparak hibe olanaklarından faydalanabilecek. Ev hesabı olanlara hibe yüzdeleri hesap zamanlarına göre değişiyor. Bu durumda;

36 – 47 ay devlet garantili ev hesabı açanlara yüzde 15 katkı ile 24 bin 741 TL,

48 – 59 ay devlet garantili ev hesabı açanlara yüzde 18 katkı ile 26 bin 645 TL,

60 ay ve üzeri devlet garantili ev hesabı açanlara yüzde 25 katkı ile 28 bin 548 TL destek veriliyor. Evlenecek kişilerin ortak hesap açması durumunda bu tutar 57 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Devlet garantili hibeyle konut almak için hangi bankalara başvuru yapılmalıdır?

Belirli zamanda para biriktirerek hibe ev parası kampanyasından yararlanabilmek için ilk şart kimliğinizle banka şubelerine başvuruda bulunmanızdır. Ev hesabı açabilmek için bankaya başvuru yapabilirsiniz. 

Devlet garantili hibe sağlayan ev hesabı nasıl işler?

Devlet garantisi altında hibe alabilmek için ev hesabı açan bireyler birikim yapılan bankalarda nakitlerini faize yatırabilecekler. Konut hesabı açan vatandaşlarda aranan bir diğer şart ise düzenli ödeme yapılmasıdır. Tek seferde yüksek tutar yerine aylık para biriktirilmesini teşvik eden düzenli ödemeler yapmanız gerekir.

Devlet destekli geri ödemesiz parayla ev hesabı açan bireyler içerisinde en az 36 aylık hesabı bulunanlara hibe olanağı tanınacak. Paranın yatırıldığı aya bağlı olarak yüzde artış gösterecek ve böylelikle gençler para biriktirebiliyor.

İlk kez konut alacaklara devletten 30 bin TL’lik hibe!

Konut hesabı olanlar dikkat!