Gaziantep'te kira fiyatları yüzde 50 arttı!

Gaziantep'te kira fiyatları yüzde 50 arttı!Türkiye genelinde konut fiyatlarında artış tüm hızıyla devam ediyor. Vatandaşlar kira fiyatları karşısında çözüm bekliyor.


Türkiye genelinde son zamanlarda ev arayanlar bulamıyor ve bulanlar da fiyatların yüksekliğinden dolayı kiralayamıyor. İlkha'da yer alan habere göre; Gaziantep’te son dönemde kira fiyatları yüzde 50 oranında artmış durumda. Bu oran bazı semtlerde yüzde yüze kadar yükselebiliyor.

Artışın en çok yaşandığı semtlerde bin 500 lira olan evler 3 bin liraya kadar çıktı. Bazı semtlerde ise 1000 lira olan kiralık daireler 2 bin liraya kadar ulaştı. Fiyat artışlarıyla ilgili bilgi aktaran emlakçılar, geçen sene bin 500 ve 2 bin lira olan dairelerin şu anda 3 bin civarında olduğuna vurgu yaptı. Gaziantep’te ev fiyatları ile beraber kiralık daire fiyatlarının da yüzde 100’e yakın yükseldiğini söyleyen emlakçılar, kiralık ev bulmanın zor olduğunu dile getiriyor.

Kiracılara "evden çık" baskısı

Kiralık daire fiyatları yükselince evinde kiracı bulunan bazı ev sahipleri de kirayı yasal orandan daha yüksek artırmaya çalışıyor. Kiracıların bu konudaki şikayetleri de gittikçe artıyor.

Kiralık ev sayısının düştüğünü ve ev kiralarının fiyatının arttığını söyleyen emlakçı Musa Türkmen de, “Bu konuda çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Kiralık ev zaten yok. Bin liraya kiraya verdiğimiz evin fiyatı 2 bin-2 bin 500 lira oldu. Ev sahipleri kiracının daha senesi dolmadan kiracıyı çıkarıp yerine yeni kiracı buluyorlar. Evini daha yüksek fiyata vermek için bu tür bir yola başvuruyorlar. Evlenecek kişiler de ev bulamadıklarından dolayı evlenemiyor. Konut fiyatları yükseldi. 300 bin liraya sattığımız daireler şu anda 450-550 bine yükseldi. Halk gerçekten çok mağdur ve zor durumda.” ifadelerini kullandı.

Kanunlar kiracılardan yana

Ev sahiplerinin geçerli bir neden bulmadan kiracıları evden çıkarmaya hakkı yok. Her ne kadar ev sahipleri farklı gerekçelerle evlerini bir başka kişiye daha yüksek fiyata vermek için kiracısını çıkarmaya çalışsa da kanunlar kiracıları koruyor. Konuyla ilgili konuşan Avukat Arabulucu Hüseyin Kurşun, kira fiyatlarındaki yükseliş sebebiyle bazı kötü niyetli ev sahiplerinin mevcut kiracısını çıkarıp daha yüksek fiyatlara evini kiraya verdiğini ifade etti.

Gayrimenkul kiraları hakkındaki kanunun açık olduğunu ifade eden Kurşun, “Eğer ev yıkılmayacaksa, kamulaştırma gibi bir durum söz konusu değilse ya da kentsel dönüşüme girmiyorsa ki bu durumlar bile söz konusu ise ayrıca ev sahibinin bu durumları belgelemesi gerekiyor. Hatta o belgeyi kiracıya ibraz etmesi ve evden çıkartması gerekiyor. Bunun dışındaki nedenlerle hiçbir şekilde kiracıyı evden çıkaramaz. Çünkü kanun açık, ev sahibinin kiracıyı evden çıkarılabilmesi için bazı şartlar gerekiyor. Bu şartların başında da öncelikle kira süresinin sona ermesi gerekiyor. Kira süresi dolmadan bir ay önce kiracıya ihtar çekilmesi, evi boşaltması istemesi gerekiyor. Ancak kiracıyı bu şekilde evden çıkarabilir. Ya da kiracının borcu birikmiştir, faturalarını ödenmiyordur; bu durumda ev sahibi icra takibi başlatıp ve icra takibi yaparken aynı zamanda evinin tahliyesini isteyebilir. Dolayısıyla da bu gibi nedenlerin dışında hiçbir şekilde ev sahibinin kiracı çıkarmaya hakkı yoktur. Kiracıyı çıkarmak keyfi bir durum değildir. Her iki tarafın da hak ve yükümlülükleri kanun ile belirtilmiştir. Maalesef günümüzde kira fiyatları artışı ile birlikte bazı ev ve işyeri sahiplerinin bu durumu suiistimal ettikleri görülüyor.” dedi.

Kira kontratı olmasa dahil ev veya işyeri sahibinin haklı gerekçe olmadan kiracısını tahliye ettiremeyeceğini söyleyen Kurşun, ev sahibi ile kiracı arasında kira sözleşmesinin yapılması gerektiğini, kira kontratının hem ev sahibi hem de kiracıyı koruyan bir sözleşme olduğunu belirtti.

Gaziantep

Kiralık konut sayısı azaldı

Gaziantep’te kiralık ev sorunu kolay bitecek gibi değil. Bunda da en büyük etkenler, konut ihtiyacının yeteri kadar giderilmemesi belediyelerin ve arsa sahiplerinin müteahhitlere fahiş fiyatta arsaları satması, kentsel dönüşüm çalışmalarının başlatıldığı mahallelerde de çalışmaların uzun seneler tamamlanmaması, belediyelerin yeteri kadar alanı imara açmaması,  TOKİ  tarafından dar gelirli aileler için yapılan konutların teslimatının gecikmesi ve üniversitelerin de yeniden yüz yüze eğitime başlamasıyla artan konut ihtiyacı olarak dikkat çekiyor.

Köyden kente göç ettiğini söyleyen vatandaşlardan Mehmet Akpınar, “Arazimi ve traktörümü sattım. emlakçıları tek tek gezdim. Fakat makul bir ev bulamadım. Çünkü fiyatlar çok yüksek. Ev alamadığım için kiraya geçmek istedim, kiralık evde bulamıyorum. Çok mağduruz ve kira fiyatları çok yüksek. Kira fiyatları 2 bin 500 lira olmuş. Devletin bu duruma bir el atmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Ev fiyatlarının çok yükseldiğini söyleyen ev sahibi Metin Doğan ise asgari ücretle çalışan birinin ev sahibi olmasının artık hayal olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bundan 2 yıl önce 100 bin liraya bir ev aldım. Şu anda evime 350 bin fiyat veriliyor. Şu anda olsaydı, bu evi alamazdım. Rabbim millete yardım etsin. Şu an asgari ücretle çalışıp da bin 500-2 bin lira kira verip 2-3 tane çocuğu olanın ev geçindirmesi mümkün değil, Rabbim yardım etsin. Yüksek kira ve konut fiyatlarına devlet yetkililerinin bir el atmasını rica ediyoruz.”

Gaziantep'te konut fiyatları tavan yaptı!