Gelir vergi beyannamesi için son gün ne zaman?

Gelir vergi beyannamesi için son gün ne zaman? Gelir vergi beyannamesi için son gün ne zaman?

2018 yılında ev ve işyerlerinde kira geliri elde edenler için daha önce 25 Mart olarak belirlenen gelir vergi beyannamelerinde tanınan süre 1 Nisan'a uzatılmıştı. Peki, gelir vergi beyannamesi için son gün ne zaman? Vergi ödemesi nasıl yapılır?


Ticari, zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen 1 milyon 920 bin gelir vergisi mükellefin gelir vergisi beyannamelerini vermesi için tanınan süre yarın doluyor. 

Evini veya iş yerini kiraya veren yaklaşık 1,9 milyon kişi yarın gün sonuna kadar geçen yıla ilişkin gelirleri için beyannamelerini verebilecek. Mart başında başlayan gelir vergisi beyannamesi için daha önce 25 Mart olarak belirlenen süre 1 Nisan mesai bitimine kadar uzatılmıştı. 

Ticari, zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen 1 milyon 920 bin gelir vergisi mükellefi, 2018'e ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamelerini elektronik ortamda hazırlayıp gönderebiliyor. Geliri sadece kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratların biri veya birkaçından oluşan mükellefler de yıllık gelir vergisi beyannamelerini  Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) Hazır Beyan Sistemi üzerinden verebiliyor.

Hazır Beyan Sistemi'ne, GİB'in internet sitesinden veya akıllı telefonlara indirilen mobil uygulama üzerinde yer alıyor. Hesaplanan gelir vergisi, ilgili mevzuat gereği mart ve temmuz aylarında iki eşit taksit olarak ödeniyor.  Birinci taksitin damga vergisi ile birlikte aynı gün, ikinci taksitin 31 Temmuz'a kadar ödenmesine karar verildi.

Mükellefler vergilerini, yetkili banka şubelerine, bağlı oldukları vergi dairesine ve vergi dairesinin bildirilmesi şartıyla herhangi bir vergi dairesine kadar ödeyecek. 

GELİR VERGİSİ ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?

Mükelleflerimiz vergilerini:

• Başkanlığımıza ait www.gib.gov.tr internet sitesi (İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulaması) üzerinden;
- Anlaşmalı bankaların banka kartları veya banka hesabından,
- Yabancı ülkede faaliyet gösteren bankaların; kredi kartları, banka kartları ve diğer ödeme yöntemleri ile,
• Anlaşmalı bankaların;
- Şubelerinden,
- Alternatif ödeme kanallarından (İnternet Bankacılığı,
Telefon Bankacılığı, Mobil Bankacılık vb.),
• PTT işyerlerinden,
• Tüm vergi dairelerinden, ödeyebileceklerdir.

Kira gelir vergisinin ilk taksit ödemeleri yarın bitiyor!